Jedná se o léky odvozené od steroidních hormonů vznikajících běžně v lidském těle v kůře nadledvin. Tyto hormony mají za úkol udržovat reakce imunitního systému, ovlivňují též metabolismus cukrů, tuků a bílkovin. Syntetické látky vyráběné na jejich bázi jsou v medicíně ceněny zejména pro svůj protizánětlivý účinek. V mnoha případech pomáhají při léčbě vážných chorob, avšak jejich užívání by mělo podléhat nejvyšší opatrnosti zejména z důvodu možných vedlejších účinků.
Vhodné použití
Základní schopností kortikosteroidů je potlačení imunitní reakce organismu, mají v tomto ohledu výrazně uměle vystupňovaný efekt. Mohou být podávány celkově (nejčastěji ve formě tablet, injekcí) či lokálně (masti, krémy). Mezi léky, které je obsahují, patří např. prednison, hydrocortison nebo beclometazon.
Používají se při:
- mírnění průběhu zánětů (jedná se o záněty žil, svalů, kožní ekzémy, astma)
- snaze o potlačení imunitní odpovědi organismu, snížení alergických reakcí
Doporučení užívání těchto přípravků by mělo být opatrné a pouze z rukou lékaře. Pokud je to možné, je lépe volit lokálně podávané kortikosteroidy a pro dlouhodobou léčbu je dávat v co nejnižších dávkách. Někdy je možné snížit jejich podávanou dávku kombinací s jinými léky.
Rizika, která s sebou jejich užívání nese
Vzhledem k účinkům kortikosteroidů není vhodné je podávat u osob, které trpí akutní či chronickou infekcí, jelikož by došlo k dalšímu snížení adekvátní odpovědi obranného systému organismu.
Po podání se mohou objevit projevy přecitlivělosti – pálení, vyrážka, zčervenání a podráždění sliznice. Další vážné negativní vedlejší účinky nastávají zejména v případě dlouhodobého užívání. To zvyšuje riziko rozvoje:
- osteoporózy (řídnutí kostní tkáně)
- hypertenze
- cukrovky
- žaludečních obtíží
- šedého zákalu
- zvýšení chuti k jídlu, přírůstku na váze
- psychických obtíží
Při léčbě je tedy nutné s těmito možnými efekty počítat a nejlépe se snažit o jejich prevenci či důslednou léčbu v případ již vzniklých obtíží. Pro prevenci řídnutí kostí bývá u pacientů s doporučenou dlouhodobou léčbou kortikoidy provedena tzv. denzitometrie, jejímž úkolem je změřit hustotu kostí. Je hlídán dostatečný příjem vápníku ve stravě. Pacienti jsou též kontrolováni na krevní tlak, hladinu cukru v krvi.
Z psychických obtíží se mohou objevit zejména deprese, potíže se spánkem, s udržením pozornosti nebo časté výkyvy nálad. Důležité je i o těchto problémech a pocitech informovat lékaře a konzultovat s ním další možná řešení.
Obezřetnost je potřeba i při vysazení léků. To musí být postupné, aby nedošlo k rozvoji tzv. detrakčního syndromu. Projevem bývají potíže s trávením, vysoká únava nebo přílišné a náhlé snížení krevního tlaku.