Kostarika

Kostarika je malá země rozkládající se ve střední Americe. Do Kostariky přijíždějí občané naší země z důvodů obchodních nebo jinak pracovních, z důvodů studijních nebo badatelských. Největší procento návštěvníků z Česka i celého světa přijíždí do Kostariky z důvodů poznávacích. Zajímají je kostarické národní parky, horská a sopečná“ turistika, exotická fauna i flóra, vodní sporty, sportovní rybolov, historie a kultura země. Kostarika je „výkladní skříní“ ekoturistiky. Kostarika je dobrá volba pro aktivní lidi.

Kostarika: Hranice mezi kontinenty i oceány

Kostarika ( španělsky : Costa Rica nebo República de Costa Rica) je malá země ve střední Americe – na pevninské šíji spojující kontinenty Jižní a Severní Ameriky.

Na severu hraničí s Nikaraguou, na jihu s Panamou. Východ země omývá Karibské moře, západní hranici tvoří pobřeží Tichého oceánu.

Kostarika, národní park Manuel Antonio.

Kostarika: „Velmoc“ chráněných území

Od konce osmdesátých let je Kostarika oblíbenou destinací, jejímž největší devízou je dobře zavedený systém národních parků a chráněných oblastí, který pokrývá přibližně 23,4% plochy země.

Oblíbené jsou také kostarické pláže, umožňující vodní-mořské sporty, a jsou spíš „sportovního“ než mondénního rázu.

Podle Výboru pro cestovní ruch Costa Rica skoro polovina turistů se při návštěvě Kostariky zabývá činnostmi souvisejícími s ekoturistikou, včetně trekkingu, flóry, fauny a pozorování ptáků a návštěv venkovských komunit.

 

Do Kostariky bez všech obav

Kostarika je země velmi „civilizovaná“ a protože turismus je důležitým zdrojem příjmů, je k turistům velmi vstřícná.

Do Kostariky je možno bez obav vydat se i bez cestovní kanceláře. Většina potřebných informací (možnosti ubytování, jízdní řády, otevírací doby, ceny vstupného a další) je dohledatelná na internetu. Individuální cestování vyjde levněji, klade však větší nároky na domácí přípravu cesty a samostatnost cestujícího. Na prvním místě to je jazyková vybavenost. Na exponovaných místech se lze domluvit anglicky. Úřední řečí je španělština a mimo hlavní turistické oblasti to je jediná dorozumívací řeč.
(Nelze se nad tím pozastavovat, vždyť u nás se cizinec mnohdy nedomluví ani na důležitých místech.)

Kostarika, San José, banka Polular

Platby a ceny v Kostarice

Kostarickou měnou je colon, Costa Rican colón (₡, CRC). Na některých místech lze platit americkými dolary. Velkou výhodou je, že ve většině obchodů – dokonce někdy i na tržnici – lze platit bankovní kartou. Ve městech je dostatečná síť bank, směnáren  a bankomatů. V bankách lze směnit jen americké dolary, eura banky nepřijímají. Ceny v Kostarice jsou srovnatelné s cenami v Česku.

Kostarika, národní menu casado podávané v levných lidových restauracích zvaných sodas.

Na čem si pochutnat

Méně nároční turisté si snadno zvyknou na casado, kostarické denní menu podávané v levných lidových restauracích zvaných sodas. Jedná se o kus masa (smažená ryba, pečené kuře nebo jiný druh), k němuž je servírováno několik druhů příloh a různě upravená zelenina – teplá i studená. Sodascasadem lze najít ve městě i podél silnic. Někdy je v ceně casada i polévka nebo nápoj.

Užitečné informace

 • Voda z kohoutků hotelů nebo na veřejných místech je pitná.
 • Ve střední Americe, tedy i v Kostarice, se na toaletách odkládá použitý papír do přistaveného koše. Důvodem jsou odpadní trubky s menší světlostí. Podobné opatření známe i ze států jižní Evropy.
 • V Kostarice se používají elektrické zásuvky amerického typu, je třeba z domu si vézt redukci.
 • Po Kostarice se turisté pohybují autobusy neb o taxíky. Vlak jezdí pouze na obnovené trati kolem San José, hlavního města. Autobusy nejsou nijak drahé (levnější než u nás) a jízdní řády celkem spolehlivě dodržují.
 • Před plánovanou cestou je vhodné podívat se na stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR a přečíst aktuální informace pro cestování.

Nejnavštěvovanější kostarická místa

 • Bazilika Panny Marie Andělské (Basilica of Our Lady of the Angels) v Cartagu. Hlavní kostel Kostariky, k němu se koná největší kostarická pouť každoročně 1. srpna. Postaven na místě mariánského zázraku.
 • Lancester (Lankester Botanical Gardens). Botanická zahrada specializovaná na pěstování orchidejí.
 • Santa Elena Cloud Forest Reserve, Monteverde. Enkláva mlžných lesů na kontinentálním rozhraní. Střediskem je městečko Santa Elena. Jedna z nejnavštěvovanějších oblastí s přírodními rezervacemi a volně žijícími živočichy v Kostarice.
 • Národní park Cahuita (Cahuita National Park). Pobřeží Karibského moře. Ochrana korálového útesu. Potápění, šnorchlování, pláže, řeky, mořští živočichové, leguáni, vačice, opice.
 • Národní park Manuel Antonio (Manuel Antonio National Park). Přírodní park na pacifickém pobřeží chránící i část tropického lesa. Malpy kapucínské, lenochodi, leguáni, mývali a nosálové.
 • Národní park Tortuguero (Tortuguero National Park): Oblast s více než čtyřmi stovkami živočišných a několika tisíci rostlinných druhů. Specialita parku jsou mořské želvy, které zde vyhledávají hnízdiště.
 • Orosí. Nejstarší katolický kostel v Kostarice. Je zasvěcen svatému Josefu. Město leží v půvabném údolí s kávovníkovými plantážemi.
 • Puntarenas. Tichomořský přístav a hlavní město stejnojmenné kostarické provincie. První přístaviště používané od roku 1522.
 • Quepos. Ubytovací základna pro návštěvu národního parku Manuel Antonio. Možnost vyjížděk na koních. Tradice „španělské jezdecké školy“.
 • San José, hlavní město Kostariky. Metropole s víc než 330 tisíci obyvatel. Mezinárodní letiště, křižovatka autobusových cest, obnovená železnice. Sídlo vlády, institucí, vysokých škol.
 • Vulkán Arenal (Arenal Volcano). Nejaktivnější sopka v Kostarice, obklopena stejnojmenným národním parkem. Turistickou atrakcí je termální koupaliště s výhledem na sopku.
 • Vulkán Irazú. Aktivní sopka, nacházející se nedaleko hlavního města San José, nad městem Cartágem. S výškou 3432 metrů je to zároveň nejvyšší sopka Kostariky.
 • Vulkán Poás (Poas Volcano), Cordillera Central. Činná sopka s vrcholem dosažitelným pěšky i vozem. V jednom ze tří kráterů sopky je gejzír. Nadmořská výška 2 708 metrů.

Foto: (jez)

Zanechte odpověď