Ženy, které v těhotenství kouří, riskují samovolný potrat. Ohroženy jsou zejména ty, které začaly kouřit jako dospívající dívky. Dítě tak může mít příliš nízkou váhu, silné problémy s dýcháním a případně může dojít i k úmrtí kojence ve spánku. Některé chemické látky v cigaretovém kouři narušují složitou regulaci hormonů a porušují mezi nimi rovnováhu nezbytnou pro správný průběh těhotenství.
Nikotin je jed
Kouření nejen škodí plodu, ale negativně působí i na vznik mateřství. Cigaretový kouř otěhotnění všemožně ztěžuje: má vliv na přežití zralých vajíček, na pohyblivost vejcovodů, na dělení a další vývoj embrya. Kouřící ženy mají více spontánních potratů a také o dva až tři roky dříve menopauzu.
Co způsobí kouření v těhotenství?
Podle zjišťování až 11 procent žen v průběhu těhotenství kouří. Škodlivé látky obsažené v cigaretovém kouři se placentou dostávají do krevního oběhu plodu. Ten je podle lékařských zjištění ohrožován několika způsoby:
- Nikotin vyvolává v těle kuřáků okamžité zúžení cév, a do tkání tak může pronikat jen malé množství krve. Nedostatečné prokrvení trvá nejen po dobu kouření, ale ještě několik desítek minut poté, dokud se nikotin nerozloží. Mohutné zúžení cév při kouření nastává i v placentě. Proto kouření matky znamená opakovaný útlum životodárného toku, jenž vyvíjející se organismus plodu potřebuje.
- Oxid uhelnatý, vznikající při spalování tabáku, se v krvi kuřáka pevně váže na červené krevní barvivo a tato vazba znemožňuje přenos kyslíku ke tkáním. Dochází tak k vnitřnímu dušení.
- Oxid uhelnatý proniká přes placentu do krevního oběhu plodu, přičemž červené barvivo v ještě nezralých krvinkách je tímto plynem ještě pevněji vázáno než u dospělého člověka. Proto lékaři v krvi plodu nalézají ještě vyšší koncentrace oxidu uhelnatého než u jeho kouřící matky.
Vyšší riziko rozštěpů
Ženy, které v těhotenství kouří, zvyšují podle odborníků u svých dětí nebezpečí defektů ústní dutiny. Riziko rozštěpu či zaječího pysku roste u dětí silných kuřaček až osminásobně. Vinu na tom nese gen zvaný TGFa, který hraje podstatnou úlohu při vývoji úst. Defektní forma tohoto genu se vyskytuje u většího počtu dětí, u těch, jejichž matky v těhotenství nekouřily, však riziko rozštěpu nijak neroste. Matky-kuřačky navíc mohou zvýšit nebezpečí zaječího pysku či rozštěpu i u plodu, který má „normální“ TGFa.
Proč ženy kouří?
Lékaři tvrdí, že ženy většinou kouří ze zcela jiných důvodů než jejich protějšky. Zatímco muži sahají po cigaretě především ve chvílích pohody, kdy sedí například u piva s přáteli, ženy se s její pomocí snaží vyrovnat s nějakým konfliktem, se stresem či obavami. Významnou roli ovšem v jejich případě hraje i role cigarety jako zaháněče chuti na něco dobrého, takže kouření by mělo pomáhat ženě pečovat o její štíhlou linii.
Stejně specifické jsou ovšem i důvody, které vedou ženy k tomu, že se snaží s kouřením přestat. Podle odborníků u nich hrají za prvé velkou roli specifické zdravotní důvody (například při užívání antikoncepčních pilulek, v těhotenství ap.), za druhé snaha ušetřit peníze a za třetí ohledy na partnera a děti.
Víte, že…
… kromě jiného dochází u kouřících žen po porodu ke snížené produkci mateřského mléka a ženy-kuřačky kojí kratší dobu. Děti někdy mateřské mléko odmítají pít, protože chemické látky z cigaretového kouře pozměňují jeho chuť. Stává se, že děti kuřaček mají úporné bolesti bříška.
… je prokázáno, že u dětí matek, které těsně před otěhotněním nebo v průběhu těhotenství kouřily marihuanu, je desetkrát vyšší riziko leukemie?