Bolestivý stah svalu, který vám znemožní došlápnout na danou nohu, křeč, při které máte pocit, že nikdy neskončí a že vám noha snad musí upadnout. Plavce může křeč v dolní končetině stát život, značit může i přítomnost nějaké nemoci a často také trápí těhotné ženy.
Křeč je velmi nepříjemná a může se objevit v kterékoliv části těla, na rukou, nohou nebo třeba v oblasti páteře. Jde o nepříjemné stažení svalu nebo skupiny svalů, které jsou náhle i na pouhý dotek nepřirozeně ztuhlé, mnohdy dokonce vidíme, jak se nám z křeče kroutí prsty na rukou či nohou a i pouhý dotek bolí. Pokud bychom se křeč snažili násilím přetlačit, mohli bychom si sval natrhnout nebo dokonce utrhnout. Pomocí je provádění vhodných cviků, které nám od bolesti vzápětí uleví – a nebo musíme čekat a snažit se „přežít“, dokud křeč sama nepovolí. Většinou je to otázka několika vteřin, v extrémních případech minut.
Příčiny
Důvodů, proč ke křeči dochází, je několik. Mnohdy za to může nedostatek minerálních látek, stopových prvků a vitamínů v těle. Zejména pokud nám chybí sodík, hořčík, draslík či vápníku, může nás křeč postihnout. Podobné je to i s nedostatkem vitaminů E, B1, B5, a B6. Pakliže se k tomu přidá přetěžování určitých svalů, dlouhodobá jednostranná námaha nebo dlouhodobé setrvání v jedné nehybné poloze, můžeme křeč dostat. Zlé je to třeba při plavání, kdy můžeme mít křeč v nohách v důsledku vyčerpání a přetížení – plavec pak není schopen plavat dál, křeče se jen těžko zbavuje a mnohdy kvůli tomu utone. Ale vždy existuje řešení a rychlá pomoc.
Křečové stavy
Existuje několik hlavních stavů, nebo řekněme příčin, kdy a proč ke křečím v dolních končetinách dochází. Křeči nemůžeme většinou předejít, a proto je jedinou obranou naučit se ji zvládat. Nejprve si ale popišme, kdy se s ní můžeme setkat.
Těhotenství
Zná to skoro každá žena, která už někdy byla těhotná. Ve druhém trimestru, kdy už je plod velký, začíná děloha tlačit na žíly v oblasti břicha. K tomu si dítě z těla matky bere všechny potřebné minerály, takže matce mnohdy chybějí. Pokud k tomu připočteme dlouhodobé stání přes den nebo třeba i dlouhé sezení u počítače, kdy jsou nohy neustále dole, je velmi pravděpodobné, že se v noci objeví křeč v lýtku. Ta ženu obvykle vzbudí a trvá několik vteřin nebo se křečí objeví několik za sebou. Účinná prevence ale neexistuje, protože i přes snahu dávat nohy přes den nahoru nebo užívání doplňků stravy s hořčíkem a vápníkem je příčinou křečí hlavně rostoucí dítě.
Křeče z povolání
Křečovité bolesti nohou se objevují především u lidí, kteří mají sedavé zaměstnání. Trápí pracovníky z kanceláří, stejně jako profesionální řidiče. Přes den totiž setrvávají v jednotvárné pozici a nohy nemají dostatek pohybu, svaly se neprotahují tak, jak by potřebovaly. A podobné je to i u sportovců, kteří naopak pohybu mají dostatek, ale snadno svaly přetíží a namohou, takže je pak trápí bolesti.
Ischemická choroba dolních končetin
Křeče ničí i lidi, kteří trpí ischemickou chorobou, při které se zužují tepny v dolních končetinách, nohy jsou pak nedokrvené a nedostatečně prokysličené a nemocný má problémy s chůzí a trápí ho bolesti.
Léčba
Účinnou pomocí a prevencí je užívání již výše zmíněných vitamínů a minerálů, ideálně v doplňcích stravy. Pokud nás chytí křeč, pomáhá také zatlačit patou na tvrdou podložku a čekat, až křeč pomine. Doporučuje se též natáhnout nohu, patu vystrčit dopředu a prsty natáhnout směrem k sobě. Pokud nic z toho dlouhodobě nepomáhá, je vhodné vyhledat lékaře.