Těhotenství představuje pro organismus ženy velkou zátěž. Nejnamáhanějšími částmi těla se stávají záda a dolní končetiny. A právě na nich dochází ke vzniku nepříjemných křečových žil, které se mohou do budoucna proměnit ve velký zdravotní problém.
V těhotenství působí na vznik křečových žil hned několik nepříznivých faktorů. Tím hlavním je hormon progesteron, který negativně působí na pružnost žilních chlopní. Rostoucí děloha utlačuje cévy a brání tak plynulému toku krve do dolní části těla a samotné nohy se musí potýkat s mnohem větší zátěží než doposud.
Křečovými žílami jsou nejvíce ohroženy ženy obézní, ženy s vícečetným těhotenstvím a také ty, které jsou v požehnaném stavu již poněkolikáté. Důležitou roli hraje také genetika.
Problémy spojené s křečovými žílami
Prvním neklamným příznakem křečových žil je nehezký kosmetický efekt. Žíly jsou vystouplé a výrazné. To může vést k zánětu povrchových žil nebo dokonce obávané trombóze. Začínají se objevovat také bolesti nohou a noční křeče. Mohou se objevit také hemoroidy.
Mnoha problémům a zdravotním rizikům dokáže zabránit včasná lékařská péče. Problém je nutné podchytit včas a začít s léčbou. Někteří gynekologové se bohužel pacientek na pocity těžkých nohou nebo bolesti neptají. V takovém případě by se žena měla chopit iniciativy a s potížemi se svěřit.
Následné sonografické vyšetření (tzv. ultrasonografie) pak přítomnost křečových žil potvrdí nebo vyvrátí. V případě pozitivního nálezu lékař ženě předepíše léky proti srážení krve a nařídí nošení kompresních punčoch. Dobrou zprávou je, že potíže po porodu velmi často samy zmizí.
Na křečové žíly v těhotenství existuje prevence
Problémům s křečovými žilami je ale možné předejít vhodnou prevencí. Základem je 10-15 minut dlouhá sprcha nohou, při které se střídá působení teplé a studené vody. Tato terapie zvyšuje pružnost žilních stěn. Aplikuje se večer, těsně před usnutím a měla by se opakovat každý den. Důležité je také pravidelný odpočinek „s nohama nahoře“ a vhodná nejlépe zdravotní obuv. Je dobré střídat několik párů bot.
Vhodné jsou také některé cviky
Cvik 1: V leže na zádech zvednout nohy ke stropu a hýbat chodidly (pata-špička).
Cvik 2: V leže na zádech pokrčit nohy a chodidla opřít o zem. Opět procvičovat chodidla v rytmu pata-špička.
Cvik 3: Ve stejné poloze nohy vodorovně natáhnout na zem a stále procvičovat sérii pata-špička.
Cvik 4: Sed s nohama na zemi – pokud možno co nejvíce nataženými. Hýbat chodidly (pata-špička).
Cvik 4: Ve stoje se opřít o stěnu a vytahovat se na špičky.
Všechny cviky je nutné zopakovat alespoň 20x. Po cvičení mohou někdy nepříjemně pálit lýka, ale tento efekt časem odezní. Cvičení je možné provádět od začátku těhotenství až po samotný porod.