Křečové žíly se objevují nejčastěji na nohách. Prevencí křečových žil je určitá úprava životního režimu, zejména je důležitá volba zaměstnání bez dlouhého státní a chůze. U predisponovaných osob je určitou prevencí včasné nošení elastického obinadla či speciální gumové punčochy, kterou lze zakoupit v prodejnách zdravotnických potřeb.
Křečové žíly postihují hlavně nohy
Křečové žíly neboli varixy jsou vakovitě rozšířené žíly (varus znamená uzlík, vak), nejčastěji na dolních končetinách. Křečové žíly mají různý rozsah, obvykle bývají na vnitřní straně stehna a bérce (velká povrchní žíla), nebo na zadní straně lýtka (malá povrchní žíla). Lékaři rozlišují křečové žíly na:
- primární varixy, které jsou dány vrozeně a projevují se nejčastěji mezi 20. až 30. rokem
- a sekundární varixy, které vznikají jako povrchový, náhradní oběh u uzávěrových onemocnění hlubokých žil.
O křečových žilách se mluví především:
- u výrazně rozšířených, nad okolí vystupujících žil (kmenové varixy), ale i při prostém rozšíření drobných kapilár („metličky, pavoučky“, teleangiektazie).
- Řadí se sem i nevystupující rozšíření středních žil (retikulární varixy).
Příčiny křečových žil
Základní příčinou onemocnění je abnormální roztažitelnost žilní stěny způsobená poruchou její pojivové tkáně (především kolagenu III). Jde o geneticky podmíněnou poruchu (u 77% pacientů měli varixy i rodiče).
Toto postižení se objevuje především na dolních končetinách – významnou roli tu při jeho vzniku hraje tlak žilního sloupce při vzpřímené poloze.
Mimo to se na tvorbě křečových žil podílejí:
- hormonální zatížení,
- nadváha,
- zaměstnání s dlouhodobým sezením nebo stáním,
- opakovaná těhotenství.
Křečové žíly vznikají i v těhotenství
V prvém těhotenství se až u 60 % žen objevují v prvých třech měsících aspoň drobné žilky, nebo i výraznější varixy, které po porodu u třetiny žen dále přetrvávají. Každá pátá těhotná žena mívá rozšířené žíly i voblasti pohlavních orgánů. Důležitou roli hrají také žilní chlopně, které mají funkci zábrany zpětného návratu žilní krve do končetiny.
Pokud dochází k jejich poškození (zánětem žil, nebo trombozou) přestávají plnit svoji funkci bariery a vúseku pod chlopní dochází k žilnímu přetížení, nahromadění krve a rozšíření stěny. Významné je to také u chlopní spojovacích žil. V některých místech dochází k jejich přetížení častěji (nad kotníky, pod kolenem) a vytváří se tu „boule“ s následnými rozšířeními okolních žil. Zvláště oblast nad kotníky se pak může stát velice zranitelná a spolu s mikrocirkulačními poruchami v této oblasti vést k závažné komplikaci v podobě bércového vředu.
Prevence křečových žil
Doporučuje se:
- hlídání váhy,
- pravidelné rekreační sportování (plavání, běh po měkkém terénu, jízda na kole po rovině) jako doplněk omezeného pohybu v práci,
- péče o dolní končetiny v těhotenství,
- péče o propadávající klenbu nohou,
- užívání hormonálních přípravků jen v indikovaných případech,
- včasné vyšetření u cévního odborníka už při výskytu počínajících křečových žil, nebo otoků a napětí na dolních končetinách, zvláště pokud se křečové žíly vyskytují u rodičů.