Krev v moči u dětí je velmi závažným indikátorem nemoci. Diagnózu ovšem není možné ihned určit, protože krev se může do moči dostat kdekoli v poměrně dlouhém močovém ústrojí. Někdy je moč viditelná pouhým okem, jindy na její přítomnost upozorní až citlivé laboratorní testy. V obou případech je ale třeba začít hned s léčbou.
Onemocnění (obvykle zánět) močových cest je druhou nejčastější nemocí u dětí do pěti let věku. Častěji se objeví pouze záněty horních cest dýchacích. Do dvou let věku onemocní častěji chlapci a to především kvůli přirozeným deformitám močových cest a předkožky. Později stonají více děvčátka kvůli kratším močovým cestám, které usnadňují pronikání bakterií do močovodů a močového měchýře.
Diagnostika a laboratorní testy
Krev v moči u dětí nemusí doprovázet žádné vedlejší příznaky. Zatímco dospělí pacienti si při zánětu močových cest (který je nejčastější příčinou krve v moči) stěžují na řezání a pálení při močení, u dětí je to jinak. Jestliže dítě ještě vykonává malou potřebu do plenek, je diagnostika celkem jasná. Moč má tmavší odstín než obvykle, často s krvavými stopami po stranách proudu (červené „rýhy“ na plence) a nepříjemně páchne. Dítě se začíná vyprazdňovat v kraších časových intervalech. Může být neklidné, bez chuti k jídlu, někdy s vysokou horečkou.
U starších dětí zbarvení moči a její zápach odhaluje o něco hůře. Prvním příznakem bývá proto až častější potřeba močení, případně pomočování u dětí, které již byly odplenkovány. Podezření lze jednoduše potvrdit přelitím moči do průhledné nádoby. Takto odebraná moč je ale pro vyšetření u lékaře nevhodná. Odebírán by měl být vždy jen střední proud moči. Moč s sebou v prvních vteřinách totiž strhává buňky pokožky, které mohou výsledek odběru ovlivnit ve smyslu falešné pozitivity. Moč ze samého konce vyprazdňování má v sobě zase mnoho sedimentů z močového měchýře, které mohou diagnostiku rovněž znesnadnit. U nejmenších dětí bohužel střední proud moči vždy odebrat nelze. Moč se obvykle odebírá za pomoci speciálních nalepovacích sáčků (k dostání ve zdravotnických potřebách).
Krev v moči u dětí – léčba
Jestliže se u dítěte po návštěvě pediatra potvrdí diagnóza zánětu močových cest (lhostejno jestli močovodů nebo močového měchýře), nasadí lékař antibiotika a doporučí klidový režim s dostatkem tekutin. Obojí je nutné k tomu, aby se bakterie způsobující zánět co nejrychleji vyplavily z močových cest a nemohly postupovat výše do ledvin. U chlapců bude lékař pravděpodobně nejdříve zkoumat stav penisu a předkožky. I drobné záněty v tomto místě mohou způsobit nález krve v moči. Na záněty předkožky ale většinou zcela postačí antibiotická mast a není třeba zatěžovat léky celý organismus.
Dalším důvodem nálezu krve v moči je snížená srážlivost krve. Nemusí jít o vážné onemocnění. Některé děti tak reagují i při podávání aspirinu nebo podobných léků. Stačí podat léky pro úpravu hustoty krve (v horizontu týdne až 14 dnů) a vše bude zase v pořádku. Před návštěvou lékaře také zavzpomínejte, jestli dítě nedávno tvrdě neupadlo nebo se jinak nezranilo v okolí močového ústí. Drobná pohmoždění mohou krvácet i pokud jinak dítě nic nebolí.