V dětském věku je krev ve stolici poměrně řídkým jevem. A ani její objevení nemusí automaticky znamenat vážné zdravotní potíže. Při nálezu krve v plence či nočníku je vždy třeba nejdříve zhodnotit zdravotní stav dítěte a zamyslet se nad jeho jídelníčkem.
Malé množství krve na povrchu stolice se čas od času vyskytne snad u každého dítěte. Obvykle jde o stav způsobený drobnou trhlinkou (fisurou) ve stěně řitního otvoru. Jde o poněkud bolestivý ale nijak nebezpečný problém. Způsobuje ho obvykle velmi tuhá stolice při nedostatečném pitném režimu nebo dietetická chyba. Během několika dnů se fisura sama zahojí bez dalších následků. Hojení je dobré podpořit podáváním dostatečného množství vody a vhodné stravy, která stolici změkčí a usnadní tak průchod análním otvorem. Jen velmi výjimečně je trhlina infikována střevními bakteriemi, které v tomto místě způsobí zánět. Dítě si stěžuje na bolest i mimo chvíle vyprazdňování a může se připojit i horečka. Tento stav se už neobejde bez návštěvy lékaře, který předepíše hojivou mast a někdy i antibiotika.
Krev ve stolici u dětí – příznaky
Skutečná krev přimísená v dětské stolici se pozná o něco obtížněji. Červená (čerstvá) krev jde identifikovat nejsnáze. Obvykle jde o žilky nebo barevné pásy, kterými je exkrement nepravidelně protkán. Čerstvá krev ve stolici signalizuje závažné krvácení do dolní části trávicího traktu (tlusté střevo, konečník), se kterým je ihned nutné navštívit lékaře. Dobrou zprávou je, že v mnoha případech způsobuje krvavé zabarvení stolice konzumace červené řepy.
Stopy čerstvé krve se mohou v dětské stolici objevit také po konzumaci kravského mléka a výrobků z něj. Pak jde zcela jistě o příznak alergie, který je třeba konzultovat s lékařem.
Černá stolice je způsobena rovněž příměsí krve, ale u dětí se vyskytuje vzácně. Mnohem častěji ji mají na svědomí snědené borůvky nebo předepsané léky obsahující železo. První stolice u novorozenců (smolka) je také zcela černá. Jestliže je dítě již větší nebo v poslední době nekonzumovalo větší množství železa, značí temné zabarvení přítomnost krvácení v horní části trávicího traktu (jícen, žaludek, tenké střevo). Krev se z těla dostává již částečně natrávená a skoro černá. I tento stav je důvodem pro rychlé navštívení lékaře.
Bledou nebo našedivělou stolici laici často přisuzují bílým krvinkám, které ve střevech likvidují nebezpečný zánět. To je ale nesmysl. Ve skutečnosti jde o vážnou poruchu vylučování žluče. Žluč pomáhá vstřebávat tuky a pokud je jí v těle nedostatečné množství, tuky se vylučují z těla v nezměněné podobě. Stav je vážný, ale dá se vyřešit podáním vhodných léků.
Naproti tomu zelená stolice značí přítomnost střevního zánětu docela jistě. Jde o hleny a rozkládající se toxiny přemnožených škodlivých bakterií. Krom podání vhodných léků je třeba ze stravy na nějaký čas vyloučit všechny dráždivá a těžká jídla. U kojených dětí je přítomnost zelené stolice běžná a není to důvod k znepokojení.