Nález krve ve stolici znamená vždy, že je v těle něco v nepořádku. Krev ve stolici může člověk zaznamenat pouhým pohledem, a nebo při speciálním cíleném vyšetření. Jedním z nich je mimo jiné například tak zvaný Haemoccult test. Krev ve stolici může mít jasně červenou barvu, případně může stolici zbarvit na tmavou barvu.
Přítomnost krve ve stolici prokáže test
Podle charakteru krve lékař určí, o jaký typ problému se může jednat. Některé choroby se projevují čerstvou červenou krví, která zbarví stolici na povrchu. Jiný je typ onemocnění, při kterém odchází z těla tmavá stolice zbarvená již natrávenou krví.
Nejobávanějším onemocněním, při kterém se objevuje krev ve stolici, je rakovina tlustého střeva. Na vyloučení (nebo k pozitivnímu nálezu) tohoto onemocnění slouží tak zvaný Haemoccult test. Lidé si jej provádějí doma. Podle návodu odeberou pomocí speciální přiložené špachtle tři vzorky z různých míst svého exkrementu, a to po třech po sobě jdoucích stolicích. Haemoccult testem bývají většinou vyšetřováni lidé nad 50 let. V případě podezření nebo problémů na věku nezáleží.
Krvácení z polypů. Čtyři pětiny kolorektálních karcinomů (zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku) se tvoří z polypů. Tento typ nádorů roste poměrně pomalu – někdy i více než tři roky – a dá se zjistit v tak zvaném bezpříznakovém stadiu, tedy předtím, než se polyp zvrhne v maligní bujení. V tomto období vylučují polypy do stolice malé množství krve, lékaři nazývané okultní krvácení, které se dá diagnostikovat laboratorním testem.
Krvácení z hemoroidů
Hemoroidy. Velmi častou příčinou čerstvé červené krve ve stolici jsou hemoroidy. Hemoroidy jsou městnavé žíly, jež se často vytvářejí na žilních pletencích konečníku. Rozlišujeme hemoroidy zevní, vnitřní a smíšené. Zevní hemoroidy se vyskytují v dolní třetině análního kanálu. Při rozevření hýždí jsou patrné zrakem. Zánět těchto hemoroidů či sraženina (trombóza) krve v nich se projevuje jako uzel bolestivý na dotek i pohyb. K tomu dochází často při usilovném vyprazdňování stolice, při kašli, těžké práci a někdy i při akutním průjmu, kdy praskne některá z drobných žil. V dalším průběhu často napjatý povrch hemoroidu praská a dochází ke krvácení. Vnitřní hemoroidy jsou uloženy v řitním kanálu. Pokrývá je sliznice konečníku. Nejsou vidět a přesně je lze zjistit pomocí rektoskopického vyšetření – zavedením speciálního přístroje s optikou do konečníku. Projevují se převážně krvácením při stolici. Vždy je nutné provést vyšetření, aby se včas objevil počínající nádor v této oblasti, který může také takto začínat.
Jiné možné příčiny
Střevní infekce. Stolice je s hlenem, někdy s krví. Střevní infekce jsou většinou doprovázeny jinými příznaky, často s horečkou. Mají úpornější charakter a delší trvání. Někdy se krvavý průjem objevuje u lidí, kteří si přivezli nějakou infekci či parazita z pobytu v exotických zemích.
Jestliže se ve stolici objevuje tmavá krev, může to být příznakem nějakého onemocnění zažívacího traktu.