Krevní obraz: Hodnoty jsou laboratorně porovnány s průměrem

Krevní obraz je stručný název vyšetření, při němž je rozbory, zkouškami a měřením vytvořem skutečně „obraz“ stavu krve člověka. Získané jednotlivé hodnoty jsou porovnávány s průměrnými hodnotami zdravého organismu. Na základě těchto srovnání (vyšší nebo nižší hodnoty) může lékař posoudit celkový zdravotní stav a určit nebo vyloučit některý typ onemocnění. Krevní obraz vyjadřuje stav bílých a červených krvinek a krevních destiček a množství krevních buněk v měrné jednotce.

Jak se krevní obraz získá?

Ošetřující lékař vypíše pacientovi žádanku, aby mu byl vypracován krevní obraz. Vyšetření je prováděno v biochemické laboratoři. Asi není nutno připomínat, že před každým odběrem krvem pacient nesmí nic jíst. Na krevní obraz je odebírána do zkumavky žilní krev. Poté laborant metodou průtokové cytometrie určí množství buněk určitého typu v měrné jednotce. Jestliže se ve vzorku krve objeví nějaké abnormální buňky, jsou laborantem vyhodnoceny pomocí mikroskopu. Je změřeno i množství krevního barviva (hemoglobinu). Naměřené hodnoty červených a bílých krvinek a krevních destiček jsou porovnány s rozmezím optimálních hodnot zdravého organismu.

Zvýšené a snížené hodnoty jsou příznaky chorob

Zvýšené nebo snížené hodnoty měřených krevních složek mohou vypovídat o některém druhu onemocnění. (Uvedené nemoci jsou jen příkladem, nejsou úplným výčtem.)

 • Zvýšené množství červeného barviva a červených krvinek může značit například zhoubný nádor na ledvinách, stres, dehydrataci nebo kuřáctví. Další možné choroby jsou jaterní nemoci, nedostek kyseliny listové a jiné mnohé další nemoci.
 • Snížené množství hemoglobinu a červených krvinek je příznačné pro amémii, těhotenství, krevní ztráty, nemoci kostní dřeně nebo vedlejší účinek požívaných léků.
 • Zvýšené množství bílých krvinek může značit infekce, tuberkulozu, mononukleózu, nekrózy tkáně, sepse, metastázy nádorů a mnoho dalších chorob.
 • Snížené množství bílých krvinek může například znamenat poškození kostní dřeně, AIDS, nemoc z ozáření, roztroušenou sklerózu, léčbu steroidy a jiné.
 • Zvýšené množství krevních destiček provází například maligní onemocnění, infekce, stavy po ztrátě krve, zánětlivá střevní onemocnění, nemoci slinivky břišní.
 • Snížené množství krevních destiček je příznakem pro alkohol v krvi, poškození kostní dřeně, poruchy imunity, infekce nebo septické stavy.

Jestliže je praxe taková, že svůj krevní obraz nesete (na papíru) zpátky ke svému ošetřujícímu lékaři, zvědavost vám nedá a nahlížíte do něj, nečiňte z výsledků žádné předčasné závěry. Jen lékař může krevní obraz vyhodnotit a o jeho hodnoty nebo následky z nich vyplývajících vám vysvětlí.

1 komentář

 1. Jméno na

  Dobrý den, dostala jsem výsledek biochemického vyšetření – půjdu na gasgtroskopii. (15 hodnot). Ráda bych se podívala na tabulku min. a max. hodnot. Kde ji najdu?
  Díky.

Zanechte odpověď