Krevní podlitiny na rukou

Jistě nemusíte začít panikařit v momentě, kdy se vám objeví na ruce modřina. Pokud vznikne jako následek úderu, jedná se o zcela běžnou reakci těla. Jiná je však situace v případě, kdy máte podlitiny bez předchozího úrazu, nevzpomínáte si, co se vám přihodilo. Pak tím může vaše tělo vysílat signály o probíhající nemoci nebo nedostatku vitamínů.

Jak modřiny vznikají?

Podlitina vznikne po tupém úderu, kdy jsou poškozeny krevní cévy. Krev se pak rozlije do okolní tkáně a nějakou dobu následně trvá, než se opět vstřebá. Všichni to známe – když už máme větší modřinu, můžeme pak sledovat, jak postupně mění barvu, než zcela vymizí. Menší podlitiny se ztratí po pár dnech, ty větší klidně i po týdnech. Zprvu bývají červené až namodralé, pak mohou ztmavnout, zezelenat, později jdou do odstínů hnědé a žluté. Změna barvy je způsobená přeměnou krevního barviva hemoglobinu postupně na biliverdin a bilirubin.

U koho se objeví snadněji?

Když máme modřinu na viditelném místě jako právě na rukou, na naše okolí to nepůsobí esteticky příliš příznivě. Větší tendenci ke vzniku podlitin mají ženy a starší lidé. U nich za to může tenčí pokožka, která se postupem let stává stále více průsvitnou. Podíl zde mohou sehrát i léky snižující srážlivost krve. Náchylnější je i pokožka, která je ve vysoké míře vystavována slunečním paprskům.

Kdy je situace na pováženou?

Zbystřete zejména v momentě, kdy se modřiny začnou objevovat samovolně. Zprvu si možná řeknete, že jste se někde uhodili, ale pokud se situace opakuje, nepodceňujte ji.

Samovolná tvorba modřin bývá patrná při nedostatku vitamínů B12, C a K. Ty totiž ovlivňují tvorbu červených krvinek.  Vitamín C je nezbytný pro správnou strukturu cévní stěny. Podlitiny na rukou (a nejen tam) mohou však ukazovat i na porušenou funkci jater. Může zde být vytvářeno méně bílkovin, což opět negativně poznamená krvetvorbu. Výskyt modři může ve vážných případech signalizovat leukémii. Variantou je i hemofilie postihující zejména muže. Většina lidí však o této nemoci ví již od narození.

Pokud se tedy modřiny objevují bez důvodu, dlouho trvá, než se ztratí nebo jsou místa jinak bolestivá, určitě se obraťte na lékaře.

Zanechte odpověď