Je jasné, že každý se v této době snaží být co nejzdravější, a tak hledá zdravé varianty svých oblíbených pochoutek. Jinak to není ani s kroketami, které jsme se dnes rozhodli připravit v horkovzdušné fritéze, abychom zabránili přebytku zbytečných kalorií a vám tak pomohli jednodušeji dodržet vaše novoroční předsevzetí.
Co jsou to krokety
Krokety jsou malé kuličky, které se nejčastěji vyrábí z brambor. Můžete však narazit i na krokety, které se připravují z masa, nebo dokonce i z ryb. Ať už se však jedná o jakoukoli surovinu, musí se nejprve najemno nakrájet nebo rozemlít, aby byla hmota jednotvárná a dobře se z ní tvarovalo.
Tuto hmotu poté použijeme jako základ na krokety. Z hmoty se tvarují drobné kuličky, které se poté obalují v trojobalu a popřípadě smaží.
Horký vzduch VS smažení
O horké fritéze jste již možná něco málo slyšeli, ale vsadili bychom se, že jste rozhodně neslyšeli všechno. Základní výhodou oproti smažení má horkovzdušná fritéza v ušetření kalorií. Tento přístroj totiž ke svému provozu nepotřebuje olej (případně pouze malinko) a může vám tak ušetřit spoustu zbytečných kalorií. Navíc s ní dosáhnete podobného výsledku jako z obyčejné fritézy, a to se opravdu vyplatí!
Smažení potravin navíc můžete provádět bez zbytečného zápachu, přepáleného oleje, což je také určitě pozitivum při snaze o zdravý životní styl. Navíc fritéza po zapnutí pracuje samostatně a vy se tak nemusíte bát, že by na vás snad prskal olej. Navíc u fritézy díky jejímu samostatnému chodu nemusíte stát, a tak ušetříte i nějakých pár minut na zábavnější činnosti, než je vaření.
Recept na krokety z horkovzdušné fritézy
Jistě tuto situaci můžete vyřešit již zakoupenými a předsmaženými kroketami. Zde byste také ušetřili díky přípravě v horkovzdušné fritéze několik stovek kalorií. Dnes nám jde však o domácí přípravu kroket, které když ochutnáte, tak už nebudete chtít jiné.
Na krokety budete potřebovat jen několik málo ingrediencí. Základem na krokety jsou samozřejmě brambory (500 g), bez těch by to nešlo. Dále budeme potřebovat máslo (30 g), strouhanku (30 g), žloutek (2x) a trošku pažitky a soli. Na obalení budete potřebovat klasicky vejce a strouhanku. Připravit si můžete navíc ještě olej, kterým krokety před smažením jemně potřete.
Při přípravě domácích kroket je klíčové začít přípravou brambor. Brambory si pečlivě omyjte, oloupejte a nakrájejte nadrobno. Čím drobnější si brambory nakrájíte, tím rychlejší pro vás bude jejich vaření a také následná manipulace.
Takto přichystané brambory jednoduše zalijte vodou, přidejte lžičku soli a nechte vařit doměkka. Po uvaření brambory slijte a položte na vypnutou plotnu. Brambory si rozmixujte ponorným mixérem a přidejte k nim žloutky, strouhanku a pažitku a řádně zamícháme.
Jakmile máte jednolité těsto, můžete začít tvořit bramborové kuličky. Snažte se tvořit kuličky co nejvíce stejné, aby bylo pozdější smažení jednodušší. Tyto kuličky obalujte v rozšlehaném a osoleném vejci a později ve strouhance.
Takto připravené krokety vložte do na 200 stupňů vyhřáté fritézy. Před zavřením fritézy je však ještě jemně potřete řepkovým olejem, aby bylo smažení jednodušší, kuličky se vám nepřilepovaly a manipulace s nimi byla pro vás jednodušší.
Podávání kroket
Krokety můžete podávat nejlépe s lehkým zeleninovým salátkem nebo jako přílohu k nějakému steaku. Hodí se jako drobná chuťovka k vínu nebo i jako slavnostní pokrm. Je již jen na vás, jak s nimi naložíte. Jediné, co vám můžeme slíbit, je to, že si na nich opravdu pochutnáte a že se k tomuto receptu budete často vracet.
Přejeme dobrou chuť a spoustu krásných chvílí s vašimi blízkými, které prožijete při konzumaci těchto kroket nebo jakéhokoli vašeho oblíbeného jídla.