Pokud je sliznice nosu suchá, mohou se na jejím povrchu vytvořit tzv. krusty – strupy. Nepříjemné je zejména, pokud dojde k jejich uvolnění nebo prasknutí např. při smrkání. Jelikož se jedná o silně prokrvenou oblast, snadno pak nastává krvácení z nosu. Kdy ke vzniku krust dochází a jak je možné tomu předejít?
Nos má mnoho funkcí
Hlavní úkolem nosu je vdechnutí vzduchu, jeho ohřátí a zvlhčení. Dále je zde zastávána funkce jakéhosi filtru.
Sliznice tohoto orgánu je pokryta řasinkovým epitelem, který účinně vychytá prachové částice z vdechovaného vzduchu. Povrch je pokryt hlenem, který zajistí filtraci vzduchu, jeho další přípravu a udržení stabilní vlhkost sliznice nosu.
Příčiny potíží
Suché krusty se tvoří v případě, kdy člověk trpí hustou rýmou nebo se dlouhodobě pohybuje v suchém
prostředí. Nejčastěji se jedná o klimatizované prostory kanceláří. Obvykle je přidružený nepříjemný pocit sucha v nose, ale i ústech.
Za problémem může stát i tzv. zadní rýma. Při té se dostavuje nepříjemná bolest hlavy, je cítit tlak v dutinách a může nastat i dočasné zhoršení sluchu. Krusty se však objevují i v dalších případech – u onemocnění, u nichž by vás to možná na první pohled nenapadlo. Jedná se třeba o období menopauzy nebo vysoký krevní tlak.
Rozmanité způsoby pomoci
- Proti suché sliznici nosu se zkuste nejprve bránit dostatečným příjmem tekutin. Pokud by docházelo k dehydrataci organizmu, veškeré sliznice budou trpět přílišnou suchostí.
- Pomoci může zvlhčování sliznice roztoky mořské vody. Existují i speciální spreje a masti, které brání přílišnému vysušování sliznice.
- Nepoužívejte nosní spreje obsahující antihistaminika.
- Inhalujte páru. Ta by měla zlepšit celkový stav sliznice.
Pokud trpíte na suchou sliznici nosu, stav může dojít až do toho, že se zde vytvoří trhlinky, které krvácí. To je již velmi nepříjemné. Pokud je výskyt krust dlouhodobý a člověka obtěžuje, není na škodu obrátit se na lékaře. Pokud by totiž docházelo k neprůchodnosti nosu nebo poranění sliznice, nos by nemohl adekvátně plnit svou funkci.