Krvácení do mozku může nastat po fyzickém úrazu nebo jako důsledek některé nemoci, zejména cévní. Krvácení do mozku (hemoragický iktus čili krvácení do mozkové tkáně) je závažný stav, který i přes poskytnutou odbornou lékařskou pomoc může končit smrtí. Cévní postižení v oblasti jemné mozkové polokoule vede k ochrnutí protilehlé strany těla.
Primární a sekundární krvácení do mozku
Lékaři rozlišují krvácení do mozku jako primární a sekundární.
- Primární krvácení do mozku je způsobeno prasknutím mozkové cévy, respektive mozkové tepny nebo mozkové žíly. Příčinou může být například náhlá cévní mozková příhoda způsobená vysokým krevním tlakem, alkoholismem, některou vrozenou nebo v průběhu života získanou nemocí, cévní výdutí, užíváním některých léků, kouřením, nádorovým onemocněním.
- Sekundární krvácení do mozku způsobují úrazy hlavy: pády na hlavu, sportovní úrazy (například bruslení, lyžování, cyklistika), násilné kriminální útoky, autonehody, pracovní úrazy. Sekundární krvácení do hlavy nemusí být vždy viditelné – lebeční kosti nemusejí být vždy na první pohled poškozené.
Náhlá cévní mozková příhoda
Cévní mozková příhoda (CMP), při které dochází mimo jiné ke krvácení do mozku, je v České republice jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Postižení lidé většinou trpěli aterosklerózou, při které se jejich cévní stěny postupně zužovaly usazeným cholesterolem. Zvýšeným tlakem v cévách dojde k jejich protržení a k výronu krve do okolí. Cévní mozková příhoda se nemusí odehrát vždy jako náhlé drama s bezprostředním ochrnutím, poruchou řeči a vnímání. Často příhoda způsobí méně nápadné postižení jemných pohybů ruky nebo nohy, zadrhávání řeči a narušení rovnováhy. V deseti až 15 procentech dochází ke ztrátě vědomí nebo dezorientaci.
Protože asi 15 procent případů končí smrtí, vžil se pro tuto chorobu v minulosti pojem mozková mrtvice, nyní se již častěji označuje jako iktus. Ideální je, aby byl nemocný přijat na oddělení akutní péče do 25 minut s provedením nezbytných vyšetření. Jejich cílem je poznat, k jakému typu poškození došlo.
Hypertonické krvácení do mozku
Pokud v důsledku vysokého krevního tlaku spontánně praskne cévka v mozku, krev se vylije a vytvoří krevní výron, přičemž se většinou céva tlakem opět uzavře. Zda neurochirurgové přistoupí k operaci, záleží na tom, jak velký je krevní výron, v kterých místech se vytvořil a jaké jsou jeho následky. Operaci odborní lékaři provedou jen tehdy, když krevní výron tlakem nepříznivě působí na okolní mozkovou tkáň. Může tak docházet k omezování hybnosti, poruchám řeči, v horších případech k poruše vědomí. Neoperují ovšem pacienta, u něhož je rozlitá krev umístěna tak, že by se přístupem k ní mohly značně poškodit jiné části mozku. K hypertonickému krvácení dochází nejčastěji u starších lidí nad šedesát let.
Sekundární krvácení do mozku
Při nárazu do hlavy se nemusí jednat jen o banální modřinu či bouli. Problém je v tom, že dovnitř hlavy laik nevidí. Zatímco otřes mozku lze poznat podle chování postiženého zpravidla bezprostředně, prasklinu na lebce nebo zlomeninu spodiny lební odhalí často jedině rentgen nebo jiné speciální vyšetření. Signálem k ostražitosti jsou bolesti břicha, nevolnost či apatie, alarmujícími příznaky zvracení, křeče kdekoli na těle, nebo dokonce bezvědomí. I člověk, který pád přežil zdánlivě ve zdraví, může zemřít na otok mozku či krvácení uvnitř lebky.
Proto je velkým rizikem vykonávat činnost, při nichž hrozí úraz hlavy, bez použití ochranné přílby. Pokud rodiče nechají rizikové aktivity bez použití ochranné přílby vykonávat děti, jedná se doslova o hazard s dětským zdravím a životem. největší nebezpečí pro dětitší nebezpečí dětem hrozí při cyklistice, skat a snowboardingu, sjezdovém lyžování, bruslení (hokej).
Víte, že…
… nevidomý italský tenorista Andrea Bocelli přišel o zrak v důsledku krvácení do mozku po úrazu? Krevní výron nastal po nešťastném pádu, když hrál jako chlapec s kamarády