Šestinedělka, nedělka. Tak je lidově označována žena, jejíž tělo se dostává „do formy“ po porodu. Toto období trvá asi šest týdnů a proto se i v odborné literatuře nazývá jako šestinedělí. Typickým příznakem pro šestinedělí je ženina psychická labilita a krvácení v šestinedělí. Doba poporodní „rekonvalencence“ je ovšem individuální a jako v každém jiném zdravotnickém případě i v šestinedělí platí, že je každá žena prožívá jinak a že může trvat i různě dlouhou dobu.
Co je šestinedělí
Nejdůležitější změnou – respektive návratem do původního stavu – je zavinování ženiny dělohy do původní velikosti (to znamená před porodem). Uzavírá se rovněž děložní hrdlo, svaly pánevního dna získávají zpět svou pružnost, ženina pochva nabývá předporodní velikosti. V šestinedělí rovněž dochází k částečnému zpevnění břišní stěny, čemuž může napomoci cíleným cvičením.
Krvácení v šestinedělí: lidově „očistky“
Pro šestinedělí je typické krvácení z rodidel, zpočátku silnější, později slabší. V prvním týdnu po porodu vyvolávají krvácení zbytky placenty nebo plodových obalů nebo i samotné zavinování dělohy. Toto krvácení (lidově nazývané očistky).
- V prvních asi deseti dnech po porodu jsou očistky tmavě červené, krvavé. K jejich absorpci jsou potřeba savé poporodní vložky, které je třeba často měnit.
- Do konce třetího týdne výtok očistky zrůžoví a poté ještě více zesvětlá.
- Ke konci šestinedělí se již nejedná o krvácení v pravém slova smyslu – očistky mají hnědavou, zažloutlou nebo i bělavou barvu.
- Na konci šestinedělí se obnovuje pravidelná menstruační činnost.
Kojení napomáhá regeneraci
Porodníci rozdělují šestinedělí na tak zvané rané a pozdní.
Rané období trvá asi deset dní po porodu. V té době se ženě začíná stabilizovat tvorba mateřského mléka a hojí se jí drobná poranění způsobená porodem (nástřih hráze). Krvácení v šestinedělí někdy přichází v návalech, obvykle při kojení. Není to nic patologického, právě naopak. Hormon oxytocin, vyplavovaný při kojení, napomáhá i zavinování dělohy do předporodního stavu a při stazích způsobených kojením tak skutečně odtéká více organických „zbytků“. Čím častěji matka kojí, tím dříve bude mít pravděpodobně krvácení v šestinedělí za sebou.
Při zápachu nebo větší přítomnosti krevních sraženin je třeba okamžitě vyhledat lékaře.
Hygiena v šestinedělí
Během šestinedělí je třeba, aby žena pečlivě dbala na osobní hygienu. O zevnímu omývání rodidel by však neměla používat agresivních mýdel, měla posatačit čistá voda.
Víte, že…
… tržné rány způsobené porodem velmi dobře hojí sedací koupel ve vlažném odvaru heřmánku? Rovněž potírání jizev klasickou (modrou) heřmánkovou mastí je pro hojení ran velmi účinné.