Při jakémkoliv podezření na možné onemocnění ledvin, močovou infekci, metabolické onemocnění, ale též při preventivních prohlídkách nebo předoperačním vyšetření budete lékařem či sestrou požádáni o vzorek moči. Její rozbor přináší mnoho podstatných informací a může včas upozornit na to, že něco v organizmu je v nepořádku. Jednou z metod rozboru je kultivační vyšetření.
Kultivační vyšetření bývá prováděno v případech, kdy po klinickém zhodnocení vašeho stavu lékař pojme podezření na infekci močových cest. Pro ni bývá charakteristické pálení či řezání při močení, bolestivost nebo časté nutkání na močení. Vyšetření je důležité též u těhotných žen, u nichž by přítomnost bakterie mohla mít neblahý vliv na vývoj plodu.
Jak nabrat vzorek moči?
Ideální je nabrat vzorek ranní moči. Na počátku je nutné se částečně vymočit do záchodu a až poté vzorek odebrat – tím bude splněno, že bude odebrán ze středního proudu moči. Nádoba, do které je vzorek odebrán, by měla být pečlivě vymyta, je důležité nedotýkat se jejího vnitřku nebo okrajů, které by mohly obsah kontaminovat. Pro zachování maximální čistoty odběru je ideální, pokud odběru předchází omytí okolí ústí močové trubice.
U žen je situace ještě o trochu komplikovanější. Na kultivační vyšetření je možné donést moč nabranou i v období menstruace. Při vyšetření močového sedimentu se však musí jednat o moč maximálně dva dny před menstruací a minimálně dva dny po ní. V případě probíhajícího zánětu pochvy je nutné o tomto lékaře informovat (pokud se jedná o vzorek moči např. u obvodního lékaře).
Jak probíhá její rozbor?
Při rozboru moči je obvykle nejprve hodnocena chemicky – stanovuje se její pH, obsah bílkovin, cukrů, bílých krvinek, případně krve. Vyšetřen bývá standardně též močový sediment.
Samotné kultivační vyšetření se provádí zejména, pokud je podezření na probíhající infekci močových cest nebo pokud k tomu nabádají výsledky z hodnocení močového sedimentu. Je při něm zjištěno, zda dojde k pomnožení původců zánětu, zjistí se též, o jaký druh původce se jedná.
Na speciálním médiu se pozoruje, zda zde dojde k pomnožení bakterií, a na jakou kvantitu. Výsledek může být pozitivní v případě, kdy dojde k pomnožení jednoho druhu bakterií. Jejich nižší koncentrace však může též potvrdit infekci, pokud tomu odpovídají příznaky, které pacient pociťuje. Negativní výsledek je stanoven, pokud k pomnožení bakterií nedojde do 48 hodin, pacient tedy infekcí netrpí. Při pozitivním výsledku kultivace je poté testována citlivost původce onemocnění na antibiotika.
Výsledek se s největší pravděpodobností dozvíte u lékaře při následující návštěvě. Dle tohoto vyšetření vám předepíše vhodná antibiotika, kterými se zaléčí probíhající infekce močových cest.