Květákové polévky jsou velmi oblíbené. Mohou mít různé podoby a chutě: od slavnostní krémově se smetanou po orientálně kořeněné pikantní polévky. Jak připravit smetanovou (krémovou) květákovou polévku a jak polévku s karí kořením a karí pastou?
Květáková polévka: Recepty
Květáková krémová (smetanová) polévka
Krémová květáková polévka je jemná polévka bělavé barvy. Bělavou barvu jí dává přidaná smetana. Proto se jí říká „krémová“ (creme). Základ polévky tvoří zeleninový vývar z kořenové zeleniny nebo masový vývar, do nějž je kořenová zelenina přidána. Hlavní chuťovou složkou je uvařený květák. Hladké konzistence je dosaženo rozmixováním všech uvařených surovin, případně přidáním smetany či oříšku moučného másla.
Dvě mrkve, jednu petržel a kousek celeru (čtvrtinu menší bulvy) oškrábeme, omyjeme studenou vodou a nakrájíme na malé kousky. Na vzhledu kousků kořenové zeleniny nezáleží, protože bude v závěru rozmixována. Oloupeme a na kostky nakrájíme jednu středně velkou bramboru.
Oloupeme a nadrobno nakrájíme jednu menší cibuli. Na dvou lžicích másla nebo rostlinného tuku s obsahem pravého másla osmažíme cibuli do zlaté barvy. Přidáme kořenovou zeleninu a za stálého míchání chvíli dusíme. Jestliže se na dně hrnce vytvořil nahnědlý povlak, snažíme se jej mícháním rozpustit v zelenině.
Bujon, ale z „kostky“
Podušenou zeleninu zalijeme litrem přecezeného masového vývaru (nejčastěji to asi bude vývar kuřecí, protože je nejdostupnější), anebo vodou. Nikoliv ovšem roztokem tak zvaných „polévkových kostek“. Přidáme rozkrájenou bramboru. Přivedeme k varu. Menší květák včetně křehkých světle zelených lístků nasekáme na kousky a dáme vařit k zelenině. Přidáme sůl a vše uvaříme do měkka.
Hustá, ale ne jako kaše
Polévku odstavíme z plotýnky. Ručním mixerem rozkutrujeme obsah hrnce. Jestliže nemáme ruční, použijeme stolní mixer. A když nemáme ani ten, zeleninu propasírujeme přes ostré síto. Obsah hrnce znovu uvedeme do varu. Přilijeme kelímek sladké smetany. Čím tučnější, tím bude polévka chutnější, ale bude stačit i smetana na vaření. Upravíme hustotu. Polévka by měla být sice hustší, ale ne kašovitá. Kašovité polévky strávníky odrazují. K případnému ředění můžeme použít mléko. Naopak k zahuštění použijeme kuličku z másla a předem opražené a vychladlé hladké mouky („moučné máslo“).
Krémovou květákovou polévku na závěr dochutíme muškátovým květem nebo muškátovým oříškem, troškou mletého černého pepře, sekaným libečkem (nahradí průmyslové polévkové koření), sekanou zelenou petrželkou nebo jemně posekanými mladými lístky natě celeru.
Květáková polévka s karí kořením
Květáková polévka nemusí nutně být jen zapražená, hustá, bílá či krémová. Zejména před sytým hlavním chodem si raději dáme polévku lehčí, méně hutnou.
Jednu menší cibuli nebo asi deset centimetrů pórku nasekáme na drobné kousky a dáme zpěnit na dvě lžíce másla. Přidáme jednu nahrubo nastrouhanou mrkev, malou petržel nebo kousek pastináku a kousek celeru rovněž nastrouhané. Mícháme, až je zelenina opečená a tuk zbarvený mrkví do sytě žluté barvy. Zalijeme litrem masového vývaru nebo vodou.
Středně velký nebo dva menší květáky (mohou být i druhé jakosti – roztřepené, vyběhnuté) opereme. Z bílé části odřežeme celistvé malinké růžičky, košťálovou část květáku nasekáme nadrobno. Do vařící se polévky nejprve přisypeme nasekané košťály. Po pěti minutách varu nasypeme bílé růžičky květáku, které potřebují jen krátkou dobu varu.
Zároveň s bílými růžičkami nasypeme do polévky zavářku – nudle jiné drobné těstoviny, promícháme, aby se neslepilo a vaříme asi pět minut. Polévku dokořeníme třeným česnekem, solí a zelenou petrželí, karí kořením a velice malým množstvím asijské červené nebo žluté karí pasty. Ty jsou ostré, a tak kořeníme opravdu „decentně“, a ne tehdy, když bude polévka podávána i dětem.