Nebudeme se věnovat tomu, jaké to je mít kyselo v ústech v momentě, kdy dojídáte zavařenou okurku nebo zelí, ale v době, kdy tato chuť tak zřetelně nesouvisí s dříve konzumovaným jídlem. Ano, kyselo v ústech se může objevit i jako příznak onemocnění. Na co nás může upozornit, a kdy je vhodné nechat se vyšetřit lékařem?
Kdy není třeba se znepokojovat?
Můžete zůstat v klidu, pokud se u vás kyselost v ústech objeví opravdu výjimečně. Může se jednat o rozklad cukrů z dříve konzumované potravy. Objevuje se to třeba po ránu, pokud jste si před spaním dali vydatnější večeři.
Tyto pocity se objevují běžně v těhotenství, kdy je to způsobeno zejména zvětšující se dělohou, která může utlačovat břišní orgány. Snáze se pak dostanou žaludeční šťávy i do vyšších struktur trávicí soustavy, kde se již jinak nevyskytují.
U kterých onemocnění se objevuje?
Pokud se u vás kyselá chuť v ústech objevuje opakovaně třeba i vícekrát týdně, je již na místě poradit se s lékařem. Nejčastěji může tento příznak svědčit o onemocnění trávicího systému. Je to běžný projev např. gastroezofageálního refluxu, kdy se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a způsobují tyto nepříjemné pocity. Přidružuje se i pálení žáhy nebo nevolnost.
Kyselost v ústech je též v situacích, kdy se kyselina chlorovodíková v žaludku produkuje ve větším množství. Může se jednat i o špatnou funkci slinivky břišní. Vyhledejte lékaře co nejdříve, pokud je u vás pocit kyselosti v ústech spojený i s dalšími obtížemi – zvracení, bolest břicha, nechutenství.
S kým situaci řešit?
Je dostačující, pokud se v případě potíží vypravíte nejprve za svým praktickým lékařem. Když to bude třeba, odešle vás za jiným specialistou, který vyšetří stav vašeho trávicího systému. Jakmile se zjistí příčina potíží, je možné začít s její léčbou. Někdy je nutné též nasazení diety – obvykle s vyloučením těžkých mastných pokrmů, které mohou způsobovat problémy s trávením.