Laryngitida je zánětlivé onemocnění hrtanu postihující všechny věkové skupiny, i když nejčastěji se vyskytuje u nejmenších dětí. Vždy jde o vážný stav, který vyžaduje lékařské ošetření a nezřídka i hospitalizaci. Děti ale i dospělí mohou být při náhlém záchvatu snadno ohroženi na životě.
Laryngitida – laryngitis, lalyngitida – u dětí i dospělých je obvykle způsobena viry a často ještě zkomplikována přídavnou bakteriální infekcí, např. streptokoky nebo stafylokoky. Onemocnění může vzniknout i bez předcházejícího virového zánětu. Nejčastěji ho vyvolávají původci Chlamydia pnemumoniae a Corynebacterium diphteriae (záškrt).
Příznaky laryngitidy a její druhy
Závažnost laryngitidy dělíme především podle toho, jak hluboko infekce postihla sliznici hrtanu. Postižení povrchové výstelky je méně závažné a projevuje se převážně zvýšenou tvorbou hlenu.
Zánět pronikající do hloubky sliznice způsobuje nebezpečný otok a zúžení dýchacím cest. Pro tento stav lékaři užívají pojem stenózní laryngitis a setkávají se s ním nejčastěji u malých dětí a to hned ve dvou formách. Subglotická laryngitida (3-6 měsíců věku) a supraglotická laryngitida (6 měsíců – 3roky) jsou nejčastějším důvodem hospitalizace u takto malých dětí. Stenózní laryngitidy se ve většině případů rozvíjejí náhle a vyžadují akutní zásah a to obvykle ještě v domácím prostředí.
Setkat se můžeme i s chronickou formou laryngitidy, která postihuje oslabené nebo příliš namáhané cesty dýchací. Typicky se projevuje u kuřáků, osob pobývajících dlouhodobě v prašném prostředí, profesionálních zpěváků atd.
Příznaky zánětu
- suchý kašel
- zvýšená teplota
- vykašlávání hlenu
- plný noc
- vlhký ale i suchý kašel
- chrapot
- poruchy polykání
- bolest v krku
Jak poznat akutní laryngitidu
Zatímco při běžném chrapotu či zahlenění stačí návštěva lékaře v běžných ordinačních hodinách, u akutních stavů se čekání nevyplácí a to zejména u malých dětí. K projevům akutní laryngitidy dochází nejčastěji v noci a to i bez jakýchkoli předchozích příznaků (dítě uléhá zcela zdravé). Nejčastějším projevem dušení doprovázené dobře slyšitelným pískotem. Obvykle je přítomná i zvýšená teplota, rýma a štěkavý kašel. Je-li zúžení hrtanu tak vážné, že téměř zamezuje dýchání, můžete velmi brzy vypozorovat i modrání rtů a ušních lalůčků.
První pomocí je v tomto případě ihned posadit dítě alespoň do polosedu a přinést ledový obklad na krk. Můžete otevřít i okno, jedná-li se o zimní měsíce a při opravdu akutních stavech usadit dítě před otevřený mrazák. Studený vzduch pomáhá! Ihned také volejte záchranku, tento stav vyžaduje vždy lékařské ošetření a hospitalizaci. Jestliže nebydlíte velmi blízko nemocnice, nesnažte se dítě transportovat autem na pohotovost. V případě akutního záchvatu nemáte po ruce dostatečné prostředky, abyste dítěti ulevili. Mnohem lepší je čekat doma třeba před otevřeným mrazákem, který projevy částečně utlumí.
Léčba a domácí opatření
O postupu léčby rozhoduje vždy lékař a to na základě laryngoskopického vyšetření. Obvykle bývají podávány léky tlumící příznaky (zklidňují kašel, podporující vykašlávání hlenu apod.) a preparáty s kyselinou acetylsalicylovou. V některých případech jsou předepsána i antibiotika, ale záleží vždy na původci onemocnění, proto je po lékaři nikdy sami nevyžadujte! Akutní případy jsou vždy hospitalizovány na jednotce intenzivní péče a tlumeny sedativy a antibiotiky.
Kolotoč péče nekončí ani po propuštění do domácího ošetřování. Léčba laryngitidy předepsaná lékařem by měla být vždy podpořena pobytem ve vlhkém a teplém prostředí. Vlhkost v místnosti lze snadno zvýšit pokládáním mokrých ručníků na topení nebo za pomoci zvlhčovačů vzduchu.
K pití vždy používáme tekutiny o pokojové teplotě a vyšší, nejvhodnější jsou bylinkové čaje a minerální vody. Je-li to možné, naučíme dítě šeptat. Šepot výrazně urychluje hojení hlasivek. Pomáhají také obklady na krk a klid na lůžku. Nemoc se obvykle upraví do týdne.