Latinská Amerika

Latinská Amerika zahrnuje země Jižní Ameriky, Střední Ameriky a Karibské oblasti, ve kterých se používá jako hlavní jazyk španělština nebo portugalština (jinými slovy jazyky, které vznikly z latiny, úředního jazyka Římské říše). Celkem jde o rovných 40 států a územních celků.

Státy latinské Ameriky lze geograficky rozdělit do čtyř celků. Severní Amerika (Mexiko), Střední Amerika ( Belize, Kostarika, Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua ,Panama), Jižní Amerika ( Argentina, Bolívie, Brazílie, Chile, Ekvádor, Francouzská Guyana, Guyana, Kolumbie, Paraguay, Peru, Surinam, Uruguay, Venezuela) a Karibik ( Dominikánská republika, Kuba, Portoriko, Haiti, Jamajka, Trinidad a Tobago, Bahamy, Portoriko, Turks a Caicos, Americké Panenské ostrovy, Svatý Kryštof a Nevis, Antigua a Barbuda, Guadeloupe, Martinik, Svatá Lucie, Svatý Vincent a Grenadíny, Barbados, Grenada).

Latinská Amerika – hlavní sídla a obyvatelé

Latinská Amerika byla v minulosti osídlena zejména španělskými a portugalskými kolonisty, kteří na mnoha místech zřetelně potlačili původní indiánskou populaci. Osídlení se šířilo postupně z ostrovních území Velkých a Malých Antil až do vnitrozemí amerického kontinentu. Před příchodem evropských přistěhovalců existovala na území Latinské Ameriky celá řada významných říši, například Aztékové v Mexiku, Inkové v peru nebo Mayové v Guatemale. Na zániku těchto říše se bílí osadníci velkou měrou podíleli.

Státy Latinské Ameriky jsou územím s nejnižším věkovým průměrem na světě. Více než 45% obyvatel regionu tvoří mladí lidé do 15 let věku. Etnická skladba je výrazně ovlivněna historií. Spíše než indiánům patří Latinská Amerika tzv. Mesticům (míšencům původních obyvatel a bílých lidí). Potomkům původních obyvatel se zde říká kreoli a žijí zde v menšině, stejně jako původní obyvatelé. Původní osídlení se dnes udrželo ve větší míře hlavně centrálních Andách, Bolívii, peru, Ekvádoru a Amazonské nížině, kde je ještě dnes možné potkat kmeny nedotčené moderní civilizací.

Latinská Amerika poskytuje domov asi 500 milionům obyvatel a jejich počet rychle narůstá. Osídlení je nerovnoměrně. Největší města lze najít hlavně ve středním Mexiku, v povodí řeky La Plata a na východním pobřeží Brazílie. Dále pak v mírných podmínkách Andské plošiny rozkládající se v Bolívii a Peru a samozřejmě v tropickém Karibiku. Nejméně obyvatel se naopak usadilo suchých oblastech Chile a Guyany.

Přírodní zdroje

Latinská Amerika je jedním z největších zemědělských producentů. Zde se vyrábí asi 80% světové produkce kávy a jen o 10% méně banánů. Je také významným dodavatelem bavlny, cukrové třtiny, kakaa a tabáku. Latinské státy ve Střední Americe jsou také známy pod označením banánové republiky. Významné procento exportu tvoří také maso a produkty hovězího dobytka, dřevo a ryby.

Území je bohaté také na nejrůznější nerostné zdroje. Těžba ropy a zemního plynu v Mexiku a Venezuele má celosvětový význam. Nachází se zde také ledek, sirná ložiska a také významné zásoby olova, niklu, bauxitu, zlata a platiny.

Zanechte odpověď