Látkování patří k moderním trendům v péči o miminko, přesto se používání látkových plen řada maminek bojí. Co obnáší používání látkových plen a jaké nejčastější dotazy v souvislosti s látkovými plenami padají?
Jak s látkováním začít
Než se rozhodnete pro látkování, je dobré vědět, pro co se vlastně rozhodujete. Touto volbou si vybíráte ekologičtější a pro vaše dítě zdravější variantu zajištění hygieny.
Pokud chcete s látkovými plenami začít, musíte si pořídit potřebnou výbavu. Na začátku vás čeká větší jednorázová investice, ale minimální investice v průběhu – správně zvolené látkové pleny vydrží v jedné sadě až do doby, než se dítě naučí udržet čistotu samo.
Jednorázový náklad na pořízení sady látkových plen se pohybuje okolo pěti až deseti tisíc. I ty nejnáročnější maminky, které si chtějí pořídit plenky all in one, zaplatí do dvanácti tisíc.
Jak se látkové pleny udržují?
Látkové plenky je samozřejmě třeba prát, a to nejpozději po třech dnech. Oproti našim rodičům máme tu výhodu, že nemusíme nic vyvářet, namáčet ani žehlit, plenky stačí vyprat na 60 °.
Co pro dítě používání látkových plen znamená?
Pro dítě má používání látkových plen dva hlavní přínosy – pokožka může dýchat a kyčle se vyvíjejí správně. Opruzeniny jsou méně časté než u papírových plen a nemusíte naširoko balit, to zajistí látkové pleny ze své podstaty.
Jak je to s nočním přebalováním?
Pokud zvolíte vhodnou plenku a miminko udrží přes noc stolici, není třeba dítě přebalovat. Pouze v případě, že kaká i v noci, je třeba přebalit – ovšem stejně jako v případě papírových plenách.
Je látkování ekologičtější, když musíme pleny stále prát?
Ano, bezesporu je. Dítě spotřebuje za první léta svého života zhruba jednu tunu papírových plen, jejichž výroba je sama o sobě energeticky náročnější než výroba látkových plen.
I když musíte látkové pleny prát, chráníte přírodu a životní prostředí, protože vám není lhostejné, že se na skládkách a ve spalovnách hromadí zbytečné tuny odpadu.