I když název článku, a tedy i léčebné metody, může znít děsivě a cokoliv radioaktivního v nás může vyvolávat hrůzostrašné představy, jedná se o zcela bezpečnou metodu léčby. Podávání radiojodu se využívá při onemocnění štítné žlázy, zejména při její zvýšené funkci. V lékařství se nejedná o žádnou novinku, metoda je léty prověřena a užívá se v praxi již od poloviny minulého století.
Funkce štítné žlázy
Štítná žláza je tvořena dvěma propojenými laloky a je umístěna na přední straně krku. Skládá se z drobných uzlíků, jejichž buňky produkují do těla dva hormony – tyroxin a trijodtyronin. Tyto látky následně ovlivňují mnoho systémů v těle a podílí se na využití veškerých přijatých živin. Zvýšená funkce štítné žlázy nastává zejména při zánětlivých procesech v těle nebo při vzniku nádorů.
Potřebná vyšetření
Při podezření na špatnou funkci štítné žlázy se vychází zejména z příznaků, které pacient pociťuje, ale též z rodinné anamnézy. Zde mohou být jasně patrné sklony k těmto onemocněním.
Základním vyšetřením je dále stanovení koncentrace tyreoidálního stimulačního hormonu v krvi. Jeho vyšší množství nastává v případě, kdy je utlumena činnost štítné žlázy. Vhodné je doplnit i vyšetření sérové koncentrace hormonů štítné žlázy. Změny tkáně štítné žlázy lze zjistit pomocí sonografie. Radiojod může být využit nejen při léčbě, ale i při diagnostice – scintigrafii. Při ní je do těla aplikováno malé množství radiojodu, který se nashromáždí právě ve štítné žlázy. Při jejím zdravém fungování se v ní tato látka rovnoměrně rozloží, pokud je však v určitých místech vyšší produkce hormonů, radiojodu se zde uloží více, což je možné sledovat speciální kamerou.
Postup léčby
Štítná žláza potřebuje pro svou činnost zejména dostatečný přísun jódu. Radiojod se užívá právě proto, že štítná žláza veškeré izotopy jódu vychytá z oběhu. Poté dojde k likvidaci buněk právě radioaktivním zářením a nastane snížení aktivity celého orgánu. Při léčbě tedy dochází ke snížení funkce štítné žlázy a obvykle i k jejímu celkovému zmenšení.
Rozhodnutí o využití radiojodu při léčbě je v rukou specializovaného lékaře – endokrinologa. Látka se do těla vpraví snadno ústy, spíše výjimečně je aplikována nitrožilně. Obtěžující je zejména nutnost hospitalizace, jinak není léčba pro pacienty nijak extrémně zatěžující, je zcela bezbolestná.
Negativní účinky léčby
Léčba má pouze minimální vedlejší účinky. Na počátku může nastat přechodné období, kdy se zhorší příznaky hyperfunkce štítné žlázy, výjimečně se objevuje nevolnost nebo potíže s trávením. U žen i mužů se doporučuje po léčbě vyčkat pár měsíců s početím potomka.