Ledvinová kolika je důsledkem snahy močového ústrojí vypudit kamének. Ledvinová kolika přichází často z plného zdraví, obvykle ve večerních i nočních hodinách, kdy je moč zahuštěnější. Někdy se projeví i při tělesné námaze, během jízdy dopravním prostředkem a podobně. Lidé, které ledvinová kolika postihla, hovoří o kruté bolesti. Vyhledat nebo přivolat odbornou lékařskou pomoc je nezbytné.
Příznaky ledvinové koliky
Kameny v ledvinách, respektive ve vývodných močových cestách, postihují přibližně čtyři procenta lidí. Pokud jsou kameny v klidu, pacient o nich neví, mohou se vyskytovat pouze nespecifické bolesti v zádech. Při pohybu kamenů a následném dráždění močovodů vzniká ledvinová kolika, znamenající silnou bolest v bederní krajině nebo podbřišku. Kolika může být doprovázena pocitem na zvracení, zvracením, případně je provázena přítomností krve v moči (hematurií).
Příčiny vzniku kamenů
Rizikové faktory pro vznik ledvinových kamenů a následně i rizika ledvinové koliky:
- strava bohatá na bílkoviny,
- zvýšená hladina kyseliny močové (dna),
- zvýšená hladina vápníku (hyperparatyreóza) v séru,
- záněty ledvin,
- opakované infekce v močových cestách.
Riziko opakovaného vzniku kamenů je až padesátiprocentní. Kameny se mohou vyskytovat:
- v pánvičce ledvin,
- močovodech,
- v močovém měchýři,
- případně i v močové trubici.
Při ledvinové kolice je třeba buď přivolat rychlou zdravotnickou službu nebo postiženého rychle odvézt na pohotovost. Lékaři nejprve utiší bolesti aplikací (obvykle injekční) spasmolytika, analgetika a dále vyvolají zvýšené vylučování moče podáním diuretika. Postižený musí hodně pít.
Další léčbu určí dborník podle konkrétního zdravotního stavu.
Domácí pomoc a prevence
V domácí léčení ledvinové koliky se doporučuje termofor na bederní krajinu nebo horká koupel s přísadou koupelového oleje (pomáhá zejména tam kde je přítomen písek v ledvinách). Důležité je – jako prevence – i pití dostatečného množství minerálek – ze stolních minerálek zejména Rudolfův pramen, Vincentka, Magnesia, Mattoniho kyselka a jiné s obdobným složením (doporučí ošetřující lékař). Ochranný vliv na sliznici močového ústrojí mají provitamin A, vitamin C a E, spolu s rostlinným olejem z klíčků pšenice s výtažkem z karotky. Celkový příjem tekutin u lidí s močovými kaménky by měl být alespoň 2,5 až tři litry, z toho dvě třetiny minerální vody a třetina bylinného čaje či pramenité (stolní) vody.