Toto bude patřit mezi vyhledávaná témata zejména v době, kdy nás obtěžuje špatné trávení, horečka nebo třeba onemocnění jater. Potřebujeme pak našemu metabolismu co nejvíce odlehčit a zároveň si do těla dodat potřebné živiny.
Kdy se mohou hodit?
Sami na sobě můžete vnímat tlak v žaludku, nadýmání nebo se prostě jen necítíte zcela příjemně. Tyto potraviny se hodí i v případech chronického onemocnění střev, žaludečních vředů, při průjmu nebo opakovaném zvracení. Pokud si dopřejete pár dní, kdy svému tělu dokážete odlehčit, určitě vám to prospěje.
Jaká jídla si dopřát?
Při přípravě lehce stravitelného jídla dejte přednost uvařením ve vodě nebo v páře. Doporučováno bývá pět až šest menších porcí v průběhu dne. Poslední jídlo si dejte pár hodin před tím, než půjdete spát.
Mezi doporučovaná jídla můžeme uvést: rýži, těstoviny, brambory, jogurty, podmáslí, uvařená vejce, libové maso, vařenou zeleninu (např. mrkev, řepu, dýni), ovoce (např. jablka, jahody, banány). Při zvracení, průjmu, žaludečních vředech nebo pálení žáhy, vám může přijít k chuti i zeleninový vývar. Pokud se neobejdete bez uzenin, kupte si kvalitní dušenou šunku.
Z jogurtů sáhněte po těch bílých, v ovocných je nadbytek cukru, který by vaše trávení neocenilo. Při zvracení nebo průjmu se často doporučuje konzumovat banány. Tělu pomohou především vysokým obsahem draslíku. Hodí se méně zralé banány, přezrálé kusy opět obsahují velké množství cukru. Když budete konzumovat jablka, oloupejte je. Slupka totiž obsahuje vlákninu, která by vaše trávení zatížila. Jablka můžete nastrouhat a chvilku povařit ve vodě. Získáte tak jakousi domácí přesnídávku.
Co se naopak nehodí?
Rozhodně ze stravy vynechejte zelí, květák, hrách, čočku, houby, česnek a cibuli. Nedávejte si syrovou zeleninu, smažená jídla nebo různé pochutiny (hořčici, kečup). Z nápojů si v tuto dobu odpusťte kávu a alkohol. Přednost dejte čaji nebo ředěným ovocným a zeleninovým šťávám.