Léky proti přílišné srážlivosti krve, obecně léky na ředění krve, předepisují lékaři v případech, kdy je třeba zabránit zužování tepen, při nebezpečí vzniku trombóz či embolií nebo po cévních mozkových příhodách. Léku na ředění krve v nedávné minulosti zneužil hromadný tak zvaný „heparinový vrah“, který lékem na ředění krve zavraždil sedm lidí (a o deset dalších vražd se pokusil).
Přípravky na ředění krve
K ředění krve, respektive k podávání protisrážlivých léků, lékaři přistupují v případech, kdy pacientovi hrozí ucpání tepen krevní sraženinou. Důvodem ředění krve může být například:
- infarkt myokardu,
- cévní mozková příhoda,
- hluboké žilní trombózy,
- operace srdečních chlopní (umělá chlopeň),
- plicní embolie.
Ředění krve se může dít podáváním jednoho léku nebo kombinací různých přípravků, jejichž účinky se doplňují. Při špatném dávkování může docházet ke komplikacím, které se projevují krvácením, tvorbou modřin na kůži, krví v moči nebo krví ve stolici.
Podle účinku na krevní složky odborníci dělí přípravky na ředění krve na:
- Protidestičkové léky (léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, mimo jiné se aplikují i jako první pomoc při infarktu myokardu)
- Léky působící proti koagulačním faktorům (mezi ně patří mimo jiné i heparin)
- Trombolytika – rozpouštějí již vzniklé sraženiny, podávají se nitrožilně, účinkují velmi rychle.
Svévolně ředil krev až na smrt
Přípravky na ředění krve se obvykle podávají dlouho ležícím pacientům jako prevence proti žilním trombózám. Běžného přípravku heparinu zneužil v roce 2006 zaměstnanec havlíčkobrodské nemocnice k sérii vražd a pokusů o zabití. Vyšetřování a odhalování souvislostí zajímalo celou veřejnost. Jak to tehdy bylo?
Zabíjel „aby se něco dělo“
„Heparinový vrah“ Petr Zelenka připravil o život sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Soud ho poslal na doživotí za mříže. Rozsudek byl vynesen Krajským soudem v Hradci Králové v únoru roku 2008. Podle obžaloby připravil tehdy jednatřicetiletý Zelenka v havlíčkobrodské nemocnici injekcí heparinu o život sedm lidí a o dalších deset vražd se pokusil.
Zelenka v havlíčkobrodské nemocnici vraždil od jara do podzimu 2006. K usmrcování pacientů používal lék na ředění krve heparin. Ten vpichoval pacientům přímo do žíly, ačkoli věděl, že tím způsobí masivní krvácení a případně i smrt. Podle svých slov Zelenka vraždil proto, že potřeboval, aby se „něco dělo“. Před soudem vysvětloval, že tím řešil své psychické problémy.
Co víme o heparinu
Lék heparin, který vrah Zelenka používal, má běžné využití hlavně při léčbě náhlých srdečních příhod, například infarktu. Dokáže zabraňovat srážení krve a zároveň také rozpouští krevní sraženiny. Pacienti tak vlastně zemřeli na vnitřní vykrácení, nesrážela se jim krev.
Samotná látka se vyskytuje jak v lidském organismu, tak i v přírodní formě. Heparin je navíc lék, který je v nemocnici třeba pro zdravotní sestry velmi jednoduše přístupný. A proč na podání heparinu nikdo nepřišel? Heparin lze sice podle odborníků monitorovat jednoduchým laboratorním testem, to však platí pouze v případě, že se předem ví, že je hledán heparin, že ho bylo podáno hodně. Že by někdo svévolně podal heparinu více se při běžných testech nepředpokládá, vyjadřovali v době „heparinové aféry“ odborníci.