Lilie jsou nádhernými trvalkami, jejichž překrásné květy ozdobí každou předzahrádku, zahrádku i květináč. Pěstovat můžete takřka desítku druhů lilií, které se běžně vyskytují i ve volné přírodě. Také z toho důvodu zahrádkáři nepěstují lilie příliš dlouho – a to zhruba šedesát let.
Rozšíření lilie
Lilie jsou rozšířené prakticky po celém světě. Napočítali byste jich asi 100 až 120 druhů. Volně rostou v Evropě, Asii a také v Severní Americe. V Česku se v přírodě konkrétně setkáte s lilií zlatohlavou a také s lilií cibulkonosnou.
Zahradní druhy lilií
Lilii zlatohlavou a lilii cibulkonosnou často čeští zahrádkáři pěstují také na svých záhoncích. Ozdobou českých zahrad jsou dále:
- lilie tygrovaná
- lilie bělostná
- lilie královská
Královna mezi cibulovinami
Nádherné lilie kvetou od jara do podzimu. Právem se jim přezdívá „královny mezi cibulovinami“. Lilie jsou totiž vytrvalými cibulovitými rostlinami. Z vrcholku cibule kulovitého tvaru pak každé jaro vyrůstá nevětvená olistěná lodyha vysoká až 250 centimetrů.
Tato lodyha, různě dlouhá dle druhu lilie, pak ve své horní části nese až padesátku květů. Tyto květy jsou trojčetné, mají nálevkovitý, trubkovitý či turbanovitý tvar a nesčetné množství barev. A to od bílé přes žlutou a oranžovou až po červenou a tmavě skvrnitou.
Na co nezapomenout
Z lilií průběžně odstraňujte odkvetlé květy. Po odkvětu můžete odříznout celou lodyhu, a to těsně nad zemí.
Výsadba cibulek
Cibulky lilie můžete do půdy vysazovat vždy na jaře. Cibulky přitom vysazujte hlouběji do země. Zahrádkáři je doporučují sázet do hloubky kolem dvou- až třínásobku průměru cibulek. Tyto cibulky by měly být navíc před výsadbou namořeny fungicidními přípravky.
Přezimování lilií
Cibulky lilií v našich podmínkách dobře snášejí zimu. I když jsou tedy mrazuvzdorné, na zimu je raději více překryjte zeminou a chvojím.
Pokud ovšem na své zahradě pěstujete choulostivější druhy lilií, raději cibulky na zimu vyjměte z půdy a nechte je přezimovat ve vlhkém písku či pilinách při teplotách 1 až 5 stupňů Celsia.
Další podmínky pro pěstování
Vytrvalé lilie mají rády sluníčko, umístit je můžete také na pohostinné stanoviště. Tyto vznešené rostliny, jež jsou okrasou zahrad, mají rády pravidelnou zálivku a nesnesou delší sucho. Aby půda kolem nich rychle nevyschla, můžete si pomoci mulčem – tedy kůrou, štěpkou, nebo nasekanou trávou.
Na druhou stranu, lilie jsou náchylné také k trvalejšímu zamokření. Proto zemina pod nimi musí být vzdušná a dobře propustná.
Víte, že?
Součástí svatebních kytic bývá lilie dlouhotrubkatá, tedy klasická bílá lilie, která má symbolizovat čistotu nevěsty.