Rostlinka s drobounkými kvítky, která dokáže rozsvítit každou zahradu po dlouhé měsíce. Perfektně se hodí na skalku. Získá si vás pro záplavu modrých květů, odolnost v zimě i nenáročnost při pěstování. Lithodora na zahrádce nesmí chybět, ukážeme vám, jak ji pěstovat.
Domovem lithodory je Jižní Evropa
Lithodora je z čeledi brutnákovitých a jejím domovem je Jižní Evropa. Ve státech s teplým podnebím uvidíte kamejku u okrajů lesů, kde má vápnitou půdu a polostín. Skalnička kamejka je stálozelenou rostlinou. Dosahuje tvaru polokeříku, vysoká může být až 20 cm. Listy jsou podlouhlé, poléhavé a z obou stran mají drobné chloupky. Kamejku si pěstitelé oblíbili pro nádherné modré květenství, které rostlina nasazuje od května až do července. Je odolnější než pomněnka a květenství je bohatší.
Lithodora dokáže ve skalce vykouzlit krásné indigové ostrůvky nebo dokonce koberce. Společně s jinými trvalkami vytváří nádhernou paletu barev. U některých druhů byly prokázány dokonce léčivé účinky. V zimě keřík neopadá, rostlina je ozdobou po celý rok.
Květy lithodora
Krásnou dekorací je kvetoucí lithodora, ale díky stálozeleným listům vás pohled na ni bude bavit i mimo květenství. Kvítky jsou drobné a mají vždy pět zaoblených okvětních lístků. Květenství je otevřené, střídají se odstíny modré. Podle konkrétního druhu můžete kamejku pěstovat i s jinou barvou kvítků nebo v kombinaci modrého květu a bílého okraje.
Kam vysadit lithodoru
Kamejka má půdopokryvný růst bez ohledu na druh. Vysazujte ji na stanoviště, kde je půda dobře propustná, nejčastěji lithodora uhyne v zimním období v důsledku zamokření půdy. Pokud máte podezření, že rostlina bude přes zimu vystavena zvýšené vlhkosti, raději ji přesaďte do květináče a umístěte pod venkovní střechu. Zálivkou vlhkost ohlídáte lépe.
Rostlina je poměrně nenáročná na prostor, můžete ji vysadit i mezi jiné rostliny. Hodí se také do mini okrasných skalek. Tučné listy rostliny se postarají o akumulaci vody, rostlina je odolná proti suchému létu.
Nádherně modrou rostlinku vysazujte do skalek, do nádob, ale i do vyvýšených záhonů.
Lithodora a požadavky na zálivku
Zálivku kamejky výrazně omezte zejména po zasazení. Zalévejte pouze tehdy, když je okolní půda důkladně vysušena, a to po několik týdnů. V okolí kamejky se nesmí hromadit závlahová ani dešťová voda. Nejlépe se daří rostlinám zasazeným ve svahu. Společně se zálivkou není nutné dodávat žádné hnojivo.
Jak pěstovat kamejku
Lithodora má ráda slunné stanoviště, ale dobře odolává větru a dlouhému letnímu suchu. Půda by měla být kyselá, obohacená humusem, dobře propustná. Kamejce se daří v kamenité a spíše suché půdě. Rostlina se bohatě větví, ihned po odkvětu ji zastřihujte, aby nedošlo k řídnutí od střední části. Pokud budete chtít kamejku rozmnožit, uchovejte si semena z jarního období.
V zimním období je důležité kamejku přikrýt, aby nebylo v okolní půdě příliš vlhkosti. Rostlina by byla přes zimu náchylná k zahnívání od kořenů. Mrazu odolává dobře, běžně zvládne teploty i pod -25 °C. Rozhodně ji nemusíte přesazovat na zimu do skleníku. Po zimě dopřejte kamejce drobný prořez, který podpoří růst rostliny. Květenství se na další sezónu omladí a bude hustší.
Během růstu je poměrně odolná vůči škůdcům, chrání ji především tlusté listy pokryté chloupky.
Jak vybrat lithodoru
V prodejnách se setkáte hned s několika druhy lithodora. Mají rozdílné nároky na pěstování, proto buďte při nákupu obezřetní. Kromě lithodory diffusy můžete vybrat i lihodoru oleifolii. Její květy jsou nejprve růžové, teprve poté se zbarví do modré. Oba druhy jsou k dostání hned v několika kultivarech, liší se jak výškou, tak barevností květu. Mezi nejoblíbenější však patří nebesky modré květenství.