Lněné semínko, jeho zevní užívání i konzumace, se může stát účinným přírodním prostředkem, který napomůže od negativních projevů provázejích různá „civilizační“ onemocnění. Jak nám pomáhá a jak konzumovat lněné semínko?
Jak lněné semínko pomáhá?
Věrní průvodci dnešního života, především strach, stres a zlost, negativně působí na žaludek a zažívací ústrojí. V důsledku toho dochází k různým zažívacím obtížím, proti nimž se můžeme účinně bránit mimo jiné pomocí lněného semínka. Konkuruje chemickým preparátům, jejichž úkolem je neutralizovat žaludeční kyselinu. Díky slizu obsaženému v buňkách semínka působí příznivě při léčbě podráždění a zánětu žaludeční sliznice, kdy ji při přecitlivělosti chrání před dalšími útoky a usnadňuje její regeneraci a uzdravování. Sliz lněného semínka přilne na sliznici asi na dvě až tři hodiny, čímž jednak splní svoji roli jakési „přehrady“, jednak poskytne žaludku čas a klid na to, aby se zregeneroval. Podle některých lékařů nepříjemné symptomy, jako jsou bolest žaludku, nevolnost, pálení žáhy, křeče, nechutenství, pocit plnosti, tlak a podobně, mizí již po třech dnech „lněné“ léčby. Její předností je i to, že dosud nebyly zjištěny žádné její vedlejší účinky.
Lněné semínko má podle odborníků rovněž antitrombotické účinky, působí proti shlukování krevních destiček, rozšiřují cévy, a tím zabraňují vývoji sklerotických změn.
Dalším neduhem, proti němuž lněné semínko pomáhá, je zácpa. Někomu může pomoci zvýšený příjem lněného semínka a bobtnavých látek s vysokým obsahem vlákniny.
Rovněž odpadní látky vyžene z našeho těla lněné semínko. Při čtrnáctidenní čisticí kúře bychom podle lidových předpisů měli třikrát denně sníst polévkovou lžíci drcených semen. Například tak, že je rozmixujeme a přidáváme do nápojů, pomazánek, jogurtu, na saláty.
Jak lněné semínko konzumovat
Způsobů, jak správně užívat lněné semínko, je několik.
- Buď je můžeme zapíjet vodou (jednu až dvě lžíce ráno a večer, eventuálně lžičku před každým jídlem),
- nebo si z něj připraváme macerát (dvě lžičky přelijeme sklenkou vody a po několika hodinách scedíme)
- nálev (lžičku semínka zalijeme šálkem vroucí vody a pijeme vlažný tři až šestkrát denně).
- Pokud lněné semínko konzumujeme drcené, pak dávky snížíme a balíček spotřebujeme do týdne, aby nežluklo.
- Lněné semínko můžeme také rozemlít na masovém strojku a svařit s litrem vody. V tomto případě je užíváme po lžičkách několikrát denně.
- Známý je i recept doporučující rozmíchat pět lžic lněného semene v půl litru vody a v průběhu dne vypít.
Pokrmy obohacené o lněné semínko
Protisklerotické cukroví
Potřebujeme 150 g lněného semínka, stejné množství ovesných vloček, 100 g rostlinného másla, 100 g medu. Lněné semínko nahrubo umeleme. Pak ze všech přísad vypracujeme těsto. Lžičkou z něho ukrajujeme hromádky a přenášíme na vymazaný plech. V dobře vyhřáté troubě pečeme zhruba 15 minut.
Sezónní müsli
Potřebujeme šest až osm lžic obilných vloček, 200 g ovoce podle ročního období, 200 g nízkotučného jogurtu, dvě lžíce lněných semínek, citrónovou šťávu. Všechny přísady smícháme (ovoce nadrobno pokrájíme), rozdělíme do dvou misek a podáváme.