Důvodů, proč lopatkovec nekvete, může být celá řada. Mezi ty nejčastější však patří nedostatek světla, nedostatečné hnojení nebo zálivka nevhodnou vodou. Ukážeme vám, jak si s těmito stavy poradit.
Lopatkovec přirozeně roste v deštných pralesích, kde je zaléván teplými dešti a voda sama je měkká. Také má dostatek rozptýleného světla a ze substrátu, bohatého na hrabanku, si dokáže vytáhnout velké množství živin. A jak tyto podmínky napodobit co nejlépe v domácích podmínkách?
Lopatkovec
Jde o pokojovou rostlinu ceněnou zejména pro krásné květy, složené z bílé pochvy se smetanově žlutým válce uprostřed. Obvykle vykvétá od jara do podzimu. Ovšem i když nekvete, dokáží jeho listy účinně čistit vzduch, což také není k zahození.
Když lopatkovec nekvete, protože má příliš málo světla
Ano, lopatkovci se líbí ve stínu, ale v tom plném nebude kvést. K nasazení květů potřebuje jasné místo, jen však není po větší část dne silně zalité sluncem. Nejlepším místem pro jeho pěstování bude skříň nebo police, kde je rostlina chráněna od přímého slunečního světla procházejícího oknem (nejlépe asi 1 metr od okna). Má-li lopatkovec světla příliš moc, pak se objeví popáleniny, které způsobují zhnědnutí a odumírání listů.
Když je příčinou nedostatek vhodných živin
Lopatkovec v dobrých podmínkách vytváří mnoho svěže zelených listů. Není tedy divu, že ho často hnojíme stejně jako jiné hrnkové rostliny se zelenými listy. Ovšem takové hnojivo je především bohaté na dusík. Díky tom sice budete mít množství zelené záplavy, ovšem na úkor kvetení.
Proto, i když lopatkovec nekvete, dopřejte mu hnojivo pro kvetoucí rostliny. Tyto typy hnojiv obsahují méně dusíku a více draslíku a fosforu, což napomáhá hojnému kvetení. Aplikujte každých 7 dní během sezóny a řiďte se doporučeným dávkováním uvedeným na obalu.
Příčinou může být také zálivka tvrdou vodou
Tvrdá a studená voda způsobuje hnědé skvrny na listech lopatkovce- to je ovšem ten nejmenší problém. Způsobuje také usazování minerálů na povrchu půdy nebo na okraji nádoby. Výsledkem je oslabení růstu rostliny, a tedy zastavení jejího kvetení. Dochází k tomu postupně, takže často celý problém zaznamenáte, až když se delší dobu neobjeví žádný květ.
Aby rostlina hojně kvetla, používejte raději při zálivce měkkou a teplou vodu (pokojové teploty – kořeny se nebudou muset adaptovat na teplotní šok). Existuje také malý trik, kterým můžete kvetení lopatkovce podpořit – lehké okyselení vody citronovou šťávou. Stačí několik málo kapek do láhve s vodou nebo několik zrnek kyseliny citronové. Takto upravenou zálivku aplikujeme 1-2 krát měsíčně po celou vegetační sezónu.
Ale dejte pozor – i když má lopatkovec rád hodně vlhkosti, půda v květináči by měla být vždy pouze vlhká, ale ne mokrá.