Lupavý palec (prst)

Lupavý palec popisují všichni, kteří jím trpí, stejně: nejprve nemohou pohnout palcem na ruce, prst jako by se zadrhl. Pak s lupnutím a bolestí přeskočí do požadované polohy. Lupavý palec trápí především lidi, kteří jednostranně přetěžují ruce (prsty) – například prací na klávesnici.

Co způsobí lupavý palec

Odborníci vysvětlují vznik lupavého palce (někdy lupavého prstu) jednostranným přetěžováním prstu, který je ve stále stejnéí poloze nebo se ta poloha mění jen minimálně.Typickou činností je například manuální práce na nějakém stroji (přidržování stále stejných kompotentů) nebo práce klávesnici.

Lupavý palec způsobuje ztlustěsní (zbytnění, zesílení) šlachy na ohybači palce (sval). Protože zbytnělá šlacha změnila svou tlouštku, nemůže se volně pohybovat. Při jiném pohybu palce než při obvyklé činnosti (stroj, klávesnice) se palec jakoby zadrhne a pak přeskočí do polohy bolestným krokem, ne plynulým pohybem.

Palec postižení lupáním bolí, ale někdy bolí i celá ruka (nebo okolí palce směřující k zápěstí).

Léčba lupavého palce

 1. Léčba lupavého palce (lupavých prstů) spočívá v obstřicích. Někdy jsou pro tišení bolestí a vymizení příznaků použity obstřiky na bázi kortikoidů.
 2. Lékaři rovněž mohou provést fixaci dlahou nebo doporučí tak zvanou extenční dlahu, kterou si pacient sám aplikuje na noc.
 3. V případě, že konzervativní léčba nepomůže, může ošetřující lékař rozhodnout o nutnosti operativního zákroku – chirirgického uvolnění šlachové pochvy, aby byl znovu umožněn volný pohyb šlachy.

Jestliže lupavý palec není léčen, může postupem času dojít až k úplné nehybnosti prstu. Lupavostí může být kromě palce (nejčastější případy) postižen také prostředníček a ulazováček (IV. a III. prst).

 • Lupavé prsty trápí nejvíc ženy středního věku.
 • Poměrně často se lupavý palec objevuje u lidí s diagnozou cukrovky, s revmatismem, dnou nebo s chorobami ledvin.

Víte, že…

… bolesti způsobené lupavým prstem může utlumit mast s obsahem rozmarýnu?

lupavými prsty mohou trpět i děti?

1 komentář

 1. V lednu 2012 jsem upadla a musela na operaci pravé ruky.
  Ruka byla trochu oslabená a po zhotovení adventního věnce mi začal lupat pravý palec. Na další operaci jsem nechtěla a ptala jsem se lidí, ktrým se to stalo. Zdravotníci říkali, že to rozhýbali. Rehabilitační lékařka mi napsala ultrazvuk, natírala jsem to rozmarýnovou mastí, sádlem, aloe, …
  V noci jsem pokládala ruku na rameno, aby se palec neohýbal. Cvičím lehy, sedy a na páteř. Modlím se za zdraví a div se světe, o Velikonocích byl palec v pořádku. Dávám pozor, abych ho znovu nepřeížila.
  Prajem vám trpezlivosť a dobré zdravie. Anna

Zanechte odpověď