Dosti častou vadou pokožky vlasů je zvýšená činnost mazových žlázek u vlasových kořínků, doprovázená nepříjemným svědením a olupováním vlasové pokožky. Zbavit se lupů ve kštici není ani trochu jednoduché, což dobře ví každý, kdo se s tímto vlasovým problémem potýká. Proti lupům existují volně dostupné prostředky – šampony, tinktury, kúry. Nebo – v případě řízené léčby – předepíše lék proti lupům kožní lékař. Existuje ovšem množství přírodních prostředků nebo „babských rad“, jejichž pravidelné užívání tvorbu lupů výrazně omezí.
Příčiny tvorby lupů
Příčinu tvorby vlasových lupů můžeme hledat například:
- v nedostatku minerálů nebo vitamínů (například vitamin B, zinek, selen…),
- v prudkých změnách teplot,
- v příliš častém mytí vlasů,
- mytí vlasů příliš horkou vodou,
- vysoušení horkým vzduchem.
Důvody tvorby lupů je ovšem třeba hledat i ve stresu nebo ve špatném životním stylu (v konzumaci nezdravých potravin).
Nadměrné tvoření lupů ve vlasech může být známka nějakké vážnější choroby nebo snížené obranyschopnosti organismu.
Léčba přírodními prostředky
Boj s lupy je zejména v pubertě velice úporný a málokdy úspěšný. Zato v dospělosti většinou samy vymizí. Zázračné šampony mají efekt pouze krátkodobý a více působí na naše finance než na lupy.
Látky z případně používaných bylin zároveň chrání vlasy a pokožku před nepříznivými vnějšími vlivy a mají výrazný zklidňující, dezinfekční a protizánětlivý účinek (například chlorofyl v kopřivách či azulén v heřmánku a podobně).
- Prokrvení vlasové pokožky podporují vedle jemné masáže při mytí účinné bylinné silice, obsažené v květech heřmánku a levandule, v listech a pupenech břízy.
- Výživu zajišťují důležité biovitamíny a minerály, obsažené v kořeni lopuchu, listech a jarní míze břízy a listech kopřiv.
- Naši předkové doporučovali také šťávu z černé ředkve nebo zábal z kaše z tvarohu a vaječných žloutků.
- Na tvorbu mazu a lupů příznivě působí látky obsažené v nati šalvěje, listech a květech slézu a kůře vrby. Totéž působí i na lupy v suchých vlasech.
- Babičky doporučovaly na vlasy pouze dešťovou, to je výrazně měkkou vodu, do níž při myti i nakládání bylin přidávaly trochu octa. Tím totiž zajišťovaly náležitou neutralizaci agresivních alkalických mýdel a šamponů.
- K mytí naše předchůdkyně používaly vodu vlažnou a nikdy si nesušily vlasy fénem (ani nad plamenem).
Domácí kosmetická dílna
Existuje mnoho receptů, od prostého odvaru až po složité lektvary, jejichž příprava nás však zpravidla odradí. Věnujme proto pozornost následujícím domácím přípravkům, které můžeme mít kdykoli při ruce.
- Na jeden díl čistých mladých kopřivových listů nalijeme tři díly čistého lihu a nádobu necháme stát bez povšimnutí čtrnáct dní na chladném tmavém místě. Tekutinu pak přecedíme přes husté plátno a ředěnou destilovanou vodou v poměru 1:10 vtíráme denně do vlasové pokožky. Nejenomže po čase zjistíme výrazné zlepšení kštice, ale zaregistrujeme rovněž ústup případných lupů.
- Suché lupy se pokusíme zvládnout zábalem připraveným z jednoho žloutku, 1 lžíce ricinového oleje a 1 lžíce rumu. Dobře promíchanou směs vetřeme do vlasů i pokožky, hlavu zabalíme nahřátým ručníkem a po půl hodině důkladně umyjeme obvyklým způsobem. Zábal aplikujeme pravidelně každý týden až do té doby, dokud lupy nezmizí. Je ideální, když vlasy mohou schnout volně, bez použití vysoušeče.