Magnetická rezonance mozku je šetrné neivazívní vyšetření, které se řadí k radiodiagnostickým metodám. Pomocí magnetické rezonance lze vytviřit přesný obraz tkáně mozku. Magnetická rezonance se jako vyšetřovací metoda tkání obsahujících vodu ve světě používá od 80. let, v našich podmínkách od druhé poloviny 90. let 20. století.
Důvody magnetické rezonance mozku
Magnetická rezonance mozku se užívá zejména při podezření na cévní či nádorová onemocnění mozku. Magnetická rezonance mozku je velmi přesné a tak citlivé vyšetření, že dokáže zachytit změny tkání, které předcházejí vypuknutí choroby. Magnetická rezonance je součástí celého komplexu vyšetření, i když součástí často významnou.
Průběh vyšetření
- Vyšetření magnetickou rezonancí nemohou podstoupit lidé, kteří mají v těle nějakou kovovou součástku (šrouby, drátky, protézy, kardiostimulátor).
- Vyšetřovaný musí odložit brýle, sponky, zubní protézy, šperky či ozdoby těla.
- Nedoporučuje se líčení očí (v líčidlo může být kov, který se zahřívá).
- Někdy může problémy způsobit i tetování.
- Pacienti bývají ještě prohlédnuti detektorem kovu, v případě nejasností je ještě provedeno rentgenové snímkování, aby byla odhalena problémová místa (kov v těle, na která vyšetřovaný třeba zapomněl.
- Těhotné ženy (i hypoteticky těhotné) musí stav nahlásit vyšetřujícímu. V prvních třech měsících těhotenství lékaři magnetickou rezonanci provádějí jen v odůvodněných případech.
- Magnetická rezonance mozku je nebolestivá, ale někteří lidé se mohou cítit nepohodlně. V místech vyšetření lidé cítí teplo.
- Magnetická rezonance mozku trvá 20 minut až půl hodiny.
- Přístroj je poněkud hlučný, a tak vyšetřovaný dostane tlumiče do uší („špunty“) nebo mu jsou nabídnuta sluchátka s hudbou.
- Trochu nepříjemná je skutečnost, že je po dobu vyšetření pacient uzavřen v temném „tunelu“, což těžko snášejí lidé s klaustrofobií nebo staří lidé. V takovém případě, a nebo z jiných důvodů (těžký zdravotní stav po úrazu, děti, kojenci) probíhá magnetická rezonance mozku pod narkózou nebo mu jsou aplikovány úzkost tlumící medikamanty.
Jak to funguje
Princip magnetické rezonance využívá vlastností, které mají atomová jádra vodíku (vodík obsahuje voda, která tvoří asi 80 procent našeho těla). Jádra se otáčejí podle své osy. Tyto osy jsou normálně nasměrovány náhodně, všemi směry. Silný magnet je však srovná jedním směrem. Když je do nich vyslán razantní impuls vlny, vychýlí se s různou intenzitou. A po určité chvíli se s různou rychlostí znovu seřadí jedním směrem. Speciální cívka, která razantní impuls vyslala, zároveň zachytí jemnou odpověď tkáně. Tuto elektromagnetickou ozvěnu, která přichází z vodíkových jader, zpracuje ve zlomcích okamžiku počítač. Z ní pak vytváří v grafickém programu velmi přesný obraz tkáně mozku.