Jedinou možností, jak předcházet rakovině prsu, je podle odborníků snaha směřující ke včasnému záchytu nemoci a snaha o včasné vytipování rizikových skupin. Nádor v prsu si žena může sama nahmatat, až když je velký 15 milimetrů, šanci na jeho úplné vyléčení však má, pokud nepřesáhne 10 milimetrů. Takový, ale i mnohem menší nádor lze objevit jen při mamografickém vyšetření. Každá žena by tedy měla nejméně jednou za dva roky podstoupit preventivní lékařskou prohlídku, která by rakovinné bujení v prsu vyloučila. Mamografické (rentgenové) vyšetření: při něm může být nádor objeven ještě dříve než při samovyšetření. Rentgenování prsu na mamografu u žen starších 50 let vedlo ke snížení úmrtnosti o 20 až 40 procent. 70 až 80 procent nádorů zjištěných na mamografu může mít dobrou prognózu.
Včasnost nálezu vyhrává
Pokud má dnes žena problémy s bolestivostí prsů nebo zjistí při samovyšetření prsních žláz nějakou změnu, má jedinou možnost, navštívit gynekologa. Při podezření na nádor prsu nebo na možnost jeho vzniku by pacientka měla od gynekologa rovnou putovat na mamografické vyšetření. Pouze tento přístroj odhalí včas až 95 % případů rakoviny. U rakoviny prsu má preventivní mamografické vyšetření velký význam, jelikož případný nádor objeví včas. Tedy v době, kdy jej lze ještě poměrně dobře léčit.
Příznaky možné rakoviny prsu
Varovnými známkami onemocnění mohou být různé změny na prsou, jako jsou:
- zvětšení,
- vyboulení,
- tvoření jamek,
- podrážděná, deformovaná, vtažená nebo šupinatá pokožka
- nebo bolest, případně pnutí v bradavce.
Mamografické vyšetření
Při zjišťování malých nádorů mají rozhodující roli zobrazovací metody, zejména mamografie, která umožňuje odhalit zhoubné novotvary již od velikosti tří milimetrů, zatímco vyšetření hmatem odhalí novotvary přibližně od velikosti jednoho centimetru.
Mamografická a ultrazvuková vyšetření přitom mohou karcinom objevit už v době, kdy není ještě hmatatelný samovyšetřením, a tím se i výrazně zvyšuje šance na úspěšné vyléčení pacientky.
Pravidelná prevence
Pravidelným preventivním vyšetřováním lze podle lékařů snížit úmrtnost na nádory prsu až o třetinu. Proto by žena mezi 40. až 50. rokem života měla chodit na mamografické vyšetření jednou ročně. Nádor je v tomto věku mnohem agresivnější než v pozdějším věku, kdy stačí vyšetření jednou za dva roky. Ženy, u nichž v rodině se vyskytla rakovina prsu, vaječníků, či zažívacího ústrojí, by měly svůj stav konzultovat s odborníky již po 30. roce života. Jistým rizikem je i užívání hormonální substituce v přechodu. Každý nález ovšem neznamená rakovinu, zhoubnost potvrdí až histologický rozbor.
Víte, že…
… samovyšetření patří mezi hlavní metody zjišťování nemoci? Při něm žena sama zhodnocuje, zda není kůže jinak zabarvena, strukturována nebo jestli se v prsu nevyskytují neobvyklé bulky.