Jeřabina je tak trochu symbolický plody této země, zvláště pokud se odkazujete na tradice. Je tedy dobré naučit se s ní vařit. Pro začátek by se vám mohla zalíbit jednoduchá marmeláda z jeřabin.
Ty je třeba sbírat zralé – tedy takové, které už odpadávají ze stopek. Samozřejmě je třeba zvolit jedlé jeřabiny. To poznáte snadno – pokud do nich kousnete, a jsou hořké, pak jedlé nejsou.
Ingredience na jeřabinovou marmeládu
Přiznáváme, že jde o recept trochu pracnější, ale nakonec rozhodně stojí za to. A co si tedy připravit k ruce?
- 200 g čerstvých jeřabin
- 1 kyselé jablko
- 1 badyán nebo špetka anýzového prášku (podle chuti)
- 2 lusky kardamomu (lze nahradit špetkou kardamomového prášku)
- sůl
- 100 gramů krystalového cukru
- čerstvě mletý černý pepř
- 100 ml sladkého červeného vína
- 1 pomeranč
Začněte s přípravou marmelády
Připravte si dobře omyté jeřabiny, jablko, pomeranč, nejlépe portské víno a také koření, jako je badyán a kardamom. Jeřabiny při tomto postupu dobře opláchněte studenou vodou a nechte dobře okapat.
Cukr zkaramelizujte, bude lepší
Vezměte si velkou pánev (nebo kastrol se silným dnem) a vložte do něj cukr, badyán a kardamom. Položte na silný oheň a počkejte, až cukr zkaramelizuje. To bude opravdu rychle, asi za asi 4-5 minut. Vše ale dobře hlídejte, karamel by měl být červenohnědý (ne příliš světlý a samozřejmě ani ne černý a spálený).
Do pánve vložte jeřabiny a jablko předem nakrájené na tenké plátky. Mělo by být zbavené jádřince, ale ne oloupané. Právě ve slupce se totiž koncentruje žádoucí vůně a chuť. Promíchejte vařečkou a vše dochuťte špetičkou soli.
Ujistěte se, že se jeřabiny dobře připravují
To poznáte tak, že doslova explodují žárem. Jinými slovy – uslyšíte je praskat! Asi po 3-4 minutách přidejte k ovoci portské víno a dál občas promíchávejte. Okolí zalijte nádherná vůně.
Mezitím si zpracujte pomeranč. Bude vám stačit jen jemně nastrouhaná kůra a vymačkaná šťáva. Aby se do jídla nedostaly žádné škodlivé látky, pořiďte si ovoce v bio kvalitě. Jakmile začne marmeláda houstnout, přidejte do ní najemno nastrouhanou pomerančovou kůrou a také šťávu. Ochutnejte. V tomto okamžiku by se měl už alkohol ve víně se odpařit, ale chuť a vůně vína by měla zůstat v marmeládě. Pokud tomu tak není, jednoduše ještě chvíli vařte.
Dohotovení marmelády
Pokud marmeláda nechce houstnout, přidejte ještě pár lžic cukru. Jinak proveďte klasický talířkový test. Směs z hrnce kápnete na talířek, a pokud do několika vteřin ztuhne, je vše hotovo a připraveno. Ale s houstnutím by neměl být problém, protože jeřabiny i jablka mají opravdu hodně pektinu (což je vlastně přírodní želírující látka). Stáhněte marmeládu z ohně a naplňte ji do sklenic. Otočte dnem vzhůru, nechte vychladnout a uložte do spíže.