Nepostradatelnou pochutinou na ranním stole je pro Novozélanďany (stejně jako pro Brity a jiné příslušníky zemí Commonwealthu) hnědá ostře aromatická pomazánka vyrobená z extraktu pivovarských kvasnic. V Británii se vyrábí pod názvem Marmite, na Novém Zélandu Marmite™ , v Austrálii se vyrábí podobný Vegemite. Na Novém Zélandu se konzumují všechny tři typy pomazánky. Ale také se přidávají jako ingredience do doma připravovaných pokrmů.
Marmite, Marmite™, Vegemite
Nelze říct, že by v Česku byla pasta Marmite oblíbena, ale není zde neznámá. Mnoho našich lidí pobývalo nebo pobývá ve Velké Británii (práce, škola, turistika), a tak se s ní setkali. Nový Zéland, který byl osídlen ponejvíc Brity, a je stále součástí Commonwealthu, má mnoho zvyků s Brity společných. K nim patří i obliba černohnědé ostře chutnající i vonící pasty.
- Marmite je britská pomazánka vyráběná z kvasnicového extraktu, který vzniká jako vedlejší produkt při vaření piva. Podobně jako pivo je velice bohatá na vitamin B. Marmite je lepkavá, tmavě hnědá hmota s velmi výraznou chutí.
- Marmite™ se vyrábí i na Novém Zélandu, zde však má mírně odlišnou místní recepturu. Marmite™ z Nového Zélandu je jemnější, sladší, má lepkavější konzistenci a není tekutý jako britský recept.
- Vegemite [vedžimajt] je tmavě hnědá australská pomazánka, která obsahuje převážně kvasnicový extrakt. Vegemite je obdobou Marmite.
V roce 1919 došlo v důsledku První světové války k narušení dovozu pomazánky Marmite z Velké Británie do Austrálie. Australská firma Fred Walker & Co. tedy pověřila svého zaměstnance Cyrila P. Callistera, aby vytvořil pomazánku ze zbytkových kvasnic pivovaru Carltlon&United. Callister vytvořil kvasnicový extrakt, který smíchal se solí a s výtažkem z cibule a celeru, tento nový produkt spatřil světlo světa v roce 1922. V
Vegemite je slanější a intenzivnější než NZ Marmite™, který má sladší jemnější chuť. Jeho slanost je o něco menší, ale srovnatelnější s britskou verzí Marmite.
Co je spojuje, a co je dělí
Marmite má sirupovou konzistenci, jako je med nebo melasa, zatímco Vegemite je tužší, asi jako margarín.
V české verzi Wikipedie je chuť pomazánek popsána tak, že se podobá „bujonu“. To je vyjádření dost nešťastné. Autor měl zřejmě na mysli podobnost s průmyslově vyráběným polévkovým extraktem (tzv. „kostkou“). Vůní pasty opravdu připomíná polévkové koření typu „Maggi“.
O Marmite se často říká, že jej člověk buď nenávidí, nebo miluje. Slovo „marmite“ se dokonce dostalo do britských slovníků. Používá jako vyjádření něčeho, co vyvolává silně pozitivní nebo silně negativní reakce víc, než aby budil lhostejnost.
Marmite a Vegemite v novozélandské kuchyni
Kuřecí maso s marmitovou glazurou
- 600 ml podmáslí, 4 stroužky česneku, drcené, 3 lžíce Sriracha nebo jiné pálivé omáčky, 4 vykostěná kuřecí stehna, ½ šálku mouky, 1 čajová lžička soli, 1 čajová lžička čerstvě mletého černého pepře, 60 g másla, ¼ šálku slunečnicového oleje, 1 lžíce Marmite, 1 lžíce sójové omáčky, 1 lžíce rybí omáčky, 1lžíce hnědého cukru, tenké plátky okurky a cukrový hrášek k podávání (volitelně).
Příprava: Vložte podmáslí, česnek a Srirachu do misky a přidejte kuře do srsti. Zakryjte a nechte alespoň 6 hodin v chladničce nebo přes noc. Předehřejte troubu na 200 ° C. Mouku, sůl a pepř smícháme v mělké misce. Vyndejte kuře z podmáslí a otřepejte, abyste odstranili přebytek. Obalte kuře v mouce a poté ho položte na talíř.
Vložte misku do trouby, aby se rozpustilo máslo, poté misku vyjměte a vložte kuřecí kousky do horkého másla kůží dolů. Vraťte misku do trouby a pečte kuře po dobu 25 minut, pak kuře otočte a pečte dalších 25 minut, příležitostně ho přelijte výpekem.
Zatímco se kuře peče, připravte omáčku. Marmite, sójovou omáčku, rybí omáčku a cukr promíchejte v malé pánvi na středním ohni, dokud se cukr a Marmite nerozpustí. Jakmile je kuře upečené, vyjměte ho z másla a potřete polevou Marmite. Podávejte s okurkou a cukrem, nebo s čímkoli čerstvým a křupavým.
Vegemitový, sýrový a salátový sendvič
- Jeden plátek bílého chleba, 1/2 čajové lžičky vegemitu, 1 lžíce nahrubo nastrouhaného sýru čedaru, 1 polévková lžíce jemně nakrájeného ledového salátu.
Příprava: Plátek bílého chleba natřete vegemitem, posypejte nahrubo nastrouhaným sýrem čedarem, jemně nakrájeným ledovým salátem a přikryjte druhým plátkem bílého chleba. Okrojte kůrky, sendvič překrojte.
Sýrové a vegemitové rolky
- 2 šálky (300 g) samokypřící mouky, 30 gramů másla nakrájeného na malé kostky, 1 šálek (120 g) strouhaného chutného sýra, 1/2 šálku (125 ml) mléka, 1/2 šálku (125 ml) vody, 2 lžíce vegemitu.
Příprava: Předehřejte troubu na 220 ° C. Lehce namažte plech na pečení; poprašte trochou mouky. Prosejte mouku do velké mísy. Prsty rukou vpracujete do mouky máslo. Vmíchejte polovinu sýra.
Udělejte důlek uprostřed směsi mouky. Nalijte smíchané mléko a vodu, jednu lžíci ponechte k dalšímu použití. Pomocí kovové špachtle rychle promíchejte a vytvořte měkké, lepivé těsto. Těsto překlopte na lehce pomoučený povrch a lehce promíchejte.
Rozválejte a vytvořte obdélník o tloušťce 5 mm (40 x 30 cm). Natřete Vegemite. Svrchu posypte druhou polovinou sýra. Srolujte. Nakrájejte na 3 cm srolované kousky. Uspořádejte blízko sebe na připravený plech. Kuchyňským štětcem (pírem) potřete odloženou mléčnou směsí.
Pečte 10-12 minut, dokud rolky po klepnutí nezní dutě. Podávejte teplé.
Vegemitová sýrová stébla
- 1 listové těsto (2 pláty), 4 čajové lžičky vegemitu, 2/3 šálku jemně nastrouhaného parmezánu.
Příprava: Předehřejte troubu na 220 ° C / 200 ° C s nuceným větráním. Plech potřete tukem nebo vyložte pačicím papírem. První plát listového těsta potřeme dvěma čajovými lžičkami Vegemite; posypeme 1/3 šálku jemně nastrouhaného parmezánu. Překryjeme druhým plátem listového těsta; namažte dvěma čajovými lžičkami Vegemite a poté posypte 1/3 šálku jemně nastrouhaného parmazánu.
Naplněné těsto překrojte na polovinu. Položte jednu polovinu na druhou a pevně zatlačte. Příčně těsto nakrájejte na 24 proužků; zakruťte každý proužek a smáčkněte konce. Narovnejte na plech; pečte asi 12 minut nebo do mírného zhnědnutí.
Zdroj: https://kiwigrubbox.com/blogs/news/marmite-vs-vegemite; https://www.foodtolove.co.nz/vegemite-recipes-32847; https://www.stuff.co.nz/life-style/food-wine
Foto: pixabay, freeimages, jez