Těhotenství je krásné, ale zároveň náročné období. Zejména prvorodičky jsou velmi opatrné na to, co jedí a pijí, na léky, které užívají, protože v těhotenství může řada jinak bezpečných látek škodit. Jak je to s mátou v těhotenství, smí ji těhotná žena přijímat, nebo nikoli?
Co je máta
Máta je bylina hojně využívána v lidovém léčitelství i v kuchyni. Patří k bylinkám s nezaměnitelnou vůní, mátu zkrátka každý pozná.
Je známo zhruba čtyřicet druhů máty, nejznámější z nich je máta peprná, která se užívá i pro své léčivé účinky. Používá se například při bolestech hlavy nebo pro podporu trávení – pomáhá jednak při nadýmání, jednak před jídlem jako digestivum, protože napomáhá sekreci žaludečních šťáv.
Máta a těhotenství
Názory na to, zda je možné užívat mátu v těhotenství, se různí. Proč by mohla být máta v těhotenství riziková?
Dlouhodobé užívání máty totiž ovlivňuje nepříznivě játra, ledviny a krevní obraz. Jelikož je miminko spojeno s matčiným krevním oběhem prostřednictvím placenty, mohlo by mít dlouhodobé užívání máty negativní vliv i na něj.
Nejzásadnější je působení potenciálně škodlivých látek v prvním trimestru, kdy některé látky mohou zapříčinit dokonce i potrat. Máta není považována za takto nebezpečnou látku, ale doporučuje se užívat ji občas, nikoli trvale.
Kdy může máta v těhotenství prospět?
Máta může pomoci při žaludečních nevolnostech a bolesti hlavy, v létě může přijít vhod jako osvěžení ve formě nealkoholického koktejlu. Pokud patříte k opatrnějším maminkám, raději mátu vynechte úplně.
Máta je vyloženě doporučovaná naopak v období kojení, protože pomáhá snižovat nadýmavost, zklidňuje trávení a má i lehké antidepresivní účinky. Kde máta rozhodně nevadí ani při těhotenství, jsou zubní pasty, žvýkačky a ústní vody s mentolovou příchutí.