Mateřské znaménko na kůži – „Kakaová skvrna velikosti mexického dolaru.“ Tak se díky nesmrtelné parodii Limonádový Joe vtiskl pojem “mateřské znaménko na kůži“ do povědomí mnoha generací. Mateřské znaménko na kůži je sice útvar, který je někdy společný pro příslušníky některých rodů. Ale pojem mateřské znaménko se vžil i kožní změny na kůži, které se objevily hned v raném věku dítěte – po narození.
Mateřské znaménko na kůži mají i novorozenci
Někdy si rodiče už po několika dnech či týdnech věku dítěte všimnou drobné nebo větší jasně červené a ostře ohraničené skvrnky, která může být umístěna kdekoli. Dítě tato změna nesvědí, nebolí, ale také nemizí, naopak roste s dítětem. Léty většinou bledne, takže v dospělosti bývá méně nápadná. Při prohlížení vidíme často pouhým okem, že skvrnu protkávají tenoučké cévky, z nichž se opravdu celý útvar skládá. Nazývá se odborně hemangiom a je to naprosto nevinný nádorek složený z vlásečnic. Nikdy se nestává zhoubným a v kojeneckém věku se jej lékaři nepokoušejí odstranit. To lze udělat v pozdějších letech, kdyby pro své umístění, například v obličeji, představoval kosmetickou vadu.
Jiné typy mateřského znaménka na kůži
Obdobně bychom mohli mluvit o hnědých mateřských znaménkách, nazývaných pigmentové névy. Ty se však skládají z pigmentových buněk a podle množství pigmentu jsou světle nebo tmavě hnědé. Bývají nepříjemnější než krevní nádorky, protože věkem neblednou a nadto některé z nich by mohly svého nositele ohrozit v dospělosti náhlým a nebezpečným růstem. Tyto formy spolehlivě rozliší ve školním věku dítěte zkušený kožní lékař a v případě potřeby odborník na plastické chirurgii névus šetrně odstraní. U malého dítěte nehrozí nebezpečí a tudíž není ani nutný žádný akutní zákrok.
Dědičné sklony také „po meči“
Hemangiom je vlastně jakési růžové „mateřské znaménko“ na kůži. Někdy ale spíše „otcovské“ – sklon k němu se dědí po obou rodičích, často i po více generací. Pokud by se mateřské znaménko na kůži zvětšovalo, zejména nad povrch kůže, ale i do šířky, měnilo sytost zabarvení či svědilo, je rychlá operace nezbytná. Ale i relativně „klidné“ mateřské znaménko na kůži může být na exponovaných místech pokožky náchylnější ke změně, hlavně při větším vystavení slunečnímu záření. Operaci provede plastický chirurg po konzultaci s kožním lékařem.
V dospělosti může hrozit nebezpečí
Nádory vzniklé z mateřských znamének na kůži se ovšem v některých případech mohou rozrůstat do lidského těla. Kožní specialisté radí: „Je lepší přijít desetkrát zbytečně, než jednou pozdě“. Pomoc odborníka by měl vyhledat co nejdříve člověk, který shledá u znaménka na svém těle v krátkém časovém intervalu zvětšení, problednutí okolní kůže nebo její ztmavnutí, nepravidelnosti v pigmentaci či svědění. Specialisté rovněž radí: „Chraňte se před nadměrným sluněním, spálením kůže. Jestliže zpozorujete na těle bulku, mateřské znaménko, které změnilo tvar, velikost a nebo barvu, navštivte okamžitě lékaře.“