Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je bylinou, která byla známá již ve starém Řecku a Římě. Pěstovali ji Arabové, proslavili pak karmelitánští mniši, kteří vyráběli známé karmelitánské kapky. Nať meduňky působí proti nadýmání, tiší bolesti, uklidňuje křeče, posiluje nervy a upravuje krevní oběh a srdeční činnost. Obliba této byliny asi nemá konkurenci.
Účinné složky meduňky
Meduňka lékařská pochází ze Středomoří a u nás se pouze pěstuje. Používá se nať, která po rozemnutí příjemně voní po citronech. Meduňka má uklidňující a posilující účinky a je osvědčeným prostředkem při nadýmání a kolikách, nechutenství a dalších zažívacích potížích.
Nať meduňky lékařské obsahuje silici, jejíž hlavní složkou je citrál a geraniol, dále flavonoidy, organické kyseliny, vitamin C a minerální látky. Z natě se připravují různé lékové formy jako výtažky, čajové směsi, nálevy. Ve značné míře nachází nať meduňky uplatnění v kosmetice ke koupelím a k získání silice, které je třeba v parfumerii. Dále se meduňka používá v potravinářství k přípravě likérů a osvěžujících nápojů.
Meduňka lékařská: Účinky
Potlačuje různé tělesné obtíže, jako vysoký krevní tlak, bušení srdce spojené s tísní a úzkostí. Podáváme nálev, dva až čtyři šálky denně.
- Její listy, vonící lehce po citrónu, se přidávají do směsí čajů při migrénách stejně úspěšně jako při nevolnosti.
- Vymacerovaná v oleji nám pomáhá při svalové únavě.
- Meduňka se ale používá také při menstruačních obtížích, či při potížích se zažívacím traktem.
- Je velmi úspěšná v léčbě nadýmání, křečí v břiše nebo při nechutenství, kdy je doporučováno vypít před jídlem šálek meduňkového čaje.
- Její předností je i fakt, že na rozdíl od máty nevyvolává pocit hladu, což ocení především ti, kdo střeží jouly či kalorie.
Naše tipy
- Čaj: Dvě lžičky řezané sušené natě přelijeme čtvrt litrem vařící vodou a necháme odstát. Po patnácti minutách slijeme. Popíjíme vlažný při nadýmání, migréně, bolestivé menstruaci, nespavosti a vysokém krevním tlaku.
- Polštářek z meduňky: Jemné pláténko naplníme řezaným suchým listím meduňky. Nahřejeme a přikládáme na místa postižená revmatismem, na otoky a pohmožděniny.
- Koupel: Při vleklých revmatických bolestech jsou velmi osvěžující koupele, do kterých se nalije odvar ze 75 gramů meduňky, stejného množství máty peprné a 30 gramů květu heřmánku. Tyto byliny vložíme do tří litrů vroucí vody, necháme pět minut povařit a přecezený odvar přidáme do koupele.
Meduňka a magie
Nápoj lásky: Vypijete-li s milovanou osobou víno, ve kterém se několik hodin louhovala meduňka lékařská, vyvoláte u dotyčné osoby lásku.
Meduňka a včelaři: Kromě přivolání úspěchu, kdy se přidávala do vykuřovadel, byla meduňka také oblíbenou bylinou včelařů, kteří meduňkou potírali úly, aby ochránila a posílila stávající včelstva a přivábila nová.