Dýchání je pro naše zdraví velmi důležité. Zcela jinak se bude cítit člověk, který dýchá až do spodní části plic, a jinak ten, kdo dýchá jen velmi povrchově. Bohužel většina lidí se nezamýšlí nad tím, jak by mělo správné dýchání vypadat.
Nedýcháme jen do hrudníku
Nutnost dýchat si neuvědomujme, dýcháme však neustále. Můžeme odlišit břišní, hrudní a podklíčkové dýchání. Pokud tuto činnost provádíme správně, procházíme všemi zmiňovanými fázemi. Hluboké dýchání začíná nádechem do břicha, pak do hrudníku a poté až do ramen. Výdech je ve stejném pořadí.
Při dýchání má velmi důležitou úlohu bránice. Při nádechu stlačuje orgány uložené v dutině břišní, umožňuje co největší roztažení plic. Při mělkém dýchání však ke stlačení bránice nedojde, nastane jen roztažení hrudního koše.
Trénujte
Pokud se však budete na svůj dech soustředit, můžete se správnému dýchání naučit. Stačí si položit ruce na břicho tak, aby se palce dotýkaly posledních žeber, a vnímat pohyby břicha. Při správném dýchání byste jasně měly cítit pohyb rukou na břiše. Při dýchání by neměl být slyšet žádný zvuk, nádech byste měli provádět jen nosem.
Pokud zvládáte hluboké dýchání provádět dobře, můžete vyzkoušet přidat zadržení dechu mezi nádechem a výdechem. Někdy může pomoci, pokud si pomalu počítáte. Nádech, zadržení dechu a výdech mají stejnou délku – než napočítáte do tří.
Zdraví to ocení
Správné dýchání dokáže harmonizovat tělo i mysl. Vede ke zmírnění bolestí, zlepší potíže dýchacího ústrojí, povzbudí naše myšlenky. Při mělkém dýchání naopak v těle posilujete různé bolesti, stres a pocity úzkosti.
Při špatném dýchání může dojít ke vzniku nespavosti, objevují se dýchací a zažívací obtíže, únava, bolesti hlavy, častější infekce, ale i deprese. Nastává oslabení svalů pánevního dna, narušení pohybu ramen a páteře.
Někdy nám mělké a nedostatečné dýchání může také signalizovat již probíhající onemocnění. Objevuje se u onemocnění plic, dýchacích cest, poranění hrudníku, ale i po požití jedovatých látek.