Meningokokový zánět mozkových blan, (neboli meningokokovou meningitidu) způsobuje bakterie Neisseria meningitis. Vyskytuje se běžně na sliznici horních cest dýchacích zhruba u deseti procent naší populace. Tito lidé fungují v podstatě jako nosiči, jinak jsou zcela zdraví. Meningokok se šíří kapénkovou infekcí – vzduchem – při kýchání a kašlání, ale i líbání.
Meningitida: Nemoc dětí a mládeže
Bakterie nejčastěji napadá malé děti do čtyř let a mládež od 15 do 19 let. Bacilonosiči Neisseria meningitis si vytvářejí proti tomuto mikrobu protilátky. K onemocnění – zánětu mozkových blan – dochází teprve tehdy, když mikrob překoná obranný imunitní systém těla. K tomu může dojít vlivem vyčerpání, silného stresu, špatné výživy s nedostatkem vitamínů, oslabením současně probíhající jinou nemocí a podobně. U dětí k tomu lze přiřadit i vrozené či získané poruchy imunity.
Jak se meningitida šíří
Meningitidou se infikují se pouze lidé v nejbližším okolí nemocného nebo bacilonosiče. Šíří se výhradně mezi lidmi a mimo lidský organismus přežívá jen několik vteřin. Inkubační doba onemocnění (to je doba od začátku infekce do objevení prvních příznaků) je jeden až šest dní.
Průběh meningitidy
Onemocnění způsobené menigokokem může mít banální, ale i život ohrožující příznaky. Závažný průběh bývá v podobě zánětu mozkových blan (meningitida), vzácnější je celkové horečnaté onemocnění.
Meningokoková meningitida probíhá nejčastěji jako:
- horečnaté onemocnění,
- u části případů je spojena s bolestmi hlavy,
- ztuhnutím šíje,
- časté bývá i zvracení,
- bolesti břicha a kloubů,
- světloplachost,
- kožní příznaky (nepravidelné červené skvrny na různých místech pokožky),
- Mezi první příznaky patří nápadná ospalost až apatie.
Včasné rozpoznání onemocnění umožní úplné vyléčení pacienta (používají se antibiotika a jiná chemoterapeutika podle bakteriální citlivosti). Jen u velmi malého počtu nemocných mohou zůstat určité následky onemocnění, u zlomku postižených osob (ojedinělé případy) byla zaznamenána i úmrtí.
Výskyt onemocnění
Může se objevit kumulovaný výskyt meningitidy v uzavřených kolektivech (rodina, internáty a podobně). V posledních letech v porovnání s minulostí nastal vzestup výskytu onemocnění meningokokovou meningitidou. To je podle odborníků způsobeno určitou proměnou – vývojem – bakterie Neisseria meningitis. Dlouhou dobu existovala v naší populaci rovnováha mezi mikrobem a člověkem, to je dlouhým soužitím mikrobu a člověka se oslabila schopnost mikrobu způsobovat těžká onemocnění.
Očkování a prevence
Očkování je u nás dostupné prostřednictvím praktického lékaře a hygienické služby. Odolnost – imunita – po očkování trvá tři až pět let, u dětí je očkování účinné až od dvou let věku.
Prevence je u tohoto onemocnění nejdůležitější. Ve stravě by neměla chybět denně syrová zelenina a ovoce. U všech případů s těžkým průběhem onemocnění vždy šlo o nějak oslabené jedince.