Černo před očima, pocity na omdlení a ukrutné křeče v břiše, které zabraňují dělat cokoliv jiného, než se zkoutit do klubíčka. Menstruační bolesti. Je to stav, která se těžko sdílí: muži nevědí o co jde, ženy jsou někdy trochu kruté : „Ty naděláš, vždyť to máš každý měsíc…“ Gynekologové dříve doporučili nějaké analgetikum a ujistili, že menstruační bolesti po prvním porodu zmizí. Ono to tak obvykle je. Ale jak přečkat dobu do prvního porodu?
Dlouhodobá perspektiva
Menstruační bolesti nejsou nijak řídkým jevem. Jsou nejčastější komplikací menstruace. Trápí především mladé ženy: jestliže má žena menstruační bolesti „dány do vínku“, objeví se zanedlouho po nástupu menstruace, tedy tak ve 14 letech. U některých žen menstruační bolesti zmizí samy – obvykle tak kolem 25 let. Většinou ovšem menstruační bolesti přestanou trápit až po prvním porodu. Vzhledem ke stále se zvyšujícímu věku provorodiček a s přihlédnutím k současnému trendu se mají některé mladé ženy opravdu na co těšit – menstruační bolesti si „užijí“ třeba i patnáct let.
Menstruační bolesti se podobají porodním
Menstruační bolesti postihnou ženu v první den menstruace. Projevují se jako křeče v podbřišku. Jsou způsobeny vysokou hladinou prostaglandinů. Tak trochu se podobají silným křečím předcházejících průjem, ale na rozdíl od toho se úleva nedostaví. Některé ženy si při porodu uvědomily, že i porodní bolesti připomínají bolest při menstruaci, jen jsou silnější. Kromě křečí bez úlevy někdy doprovází menstruační bolesti silný tlak až bolest v křížové oblasti. Při křečích není menstruační krvácení silné, naopak – celá pánevní oblast je stažena, sevřena. Křeče přicházejí ve vlnách. Některé ženy menstruační bolesti tak těžko snášejí, že by v ten den raději ani nevytáhly paty z domu. Jen některým to je ovšem umožněno.
Menstruační bolesti se mohou navrátit i po řádce bezbolestných let. V tom případě je nutno navštívit gyneloga. Mohly by být projevem nějaké propukající choroby.
Masáže, strava, teplo
- Odborníci jsou toho názoru, že menstruační bolesti lze do jisté míry korigovat i životním stylem. Doporučují v době před začátkem menstruace jíst potravu bohatou na vápník, hořčík, zinek a vitamíny B. Dále by žena měla hodně pít a jíst ovoce a zeleninu, aby předcházela vzniku zácpy, která menstruaci také mnohdy provází.
- Některým ženám se uleví po teplém obkladu. Menstruační bolesti tiší teplou vodou v gumovém termoforu nebo horkou sprchou.
- Také pomáhají masáže břicha a beder, a to celý týden před počátkem menstruace.
- Některým mladým ženám menstruační bolesti ustanou poté, co začaly užívat hormonální antikoncepci.
- Menstruační bolesti ženy obvykle blokují tišícími léky, které doporučí gynekolog.
Bylinky tišící menstruační bolesti
- Majoránka
- Mateřídouška
- Meduňka
- Měsíček zahradní
- Šalvěj
- Chmel
- Lékořice
- Heřmánek
- Sporýš lékařský
- Kontryhel
- Medvědice lékařská
- Zázvor
- Kozlík lékařský
- Hluchavka bílá
- Kokoška pastuší tobolka