Menstruační kalendář je intimní pomůcka, která by měla ženu provázet po celé její plodné období, a to od první menstruace. Minimálně by si menstruační kalendář měla vést dívka od doby první menstruace do doby, kdy má rodinu, užívá bezpečnou antikoncepci a další děti nechce. Ovšem i tak je první otázka lékaře či asistentky v gynekologické ordinaci, kdy měla žena poslední menstruaci. A pak je trapné nevědět.
Menstruační kalendář by měl být pro dívku samozřejmostí
O potřebě vést si menstruační kalendář by se měla dívka dozvědět zároveň s informací o tom, jak bude v budoucnosti její organismus fungovat. Nemělo by to být až s nástupem menstruace, ale dřív. Dívka by se také měla dozvědět, že menstruční kalendář je intimní a soukromý a že nebude-li si to dívka přát, nikdo jiný než matka a lékař nebudou do jejího menstruačního kalendáře nahlížet. Dívky se obvykle za první menstruace stydí.
Zcela mladé „nové ženě“ nebude maminka pořizovat předtištěný menstruční kalendář pro dospělé ženy, který lze získat v gynekologických ordinacích. Je tam příliš matoucích kolonek (četnost pohlavního styku, výtok a podobně). Pro mladou dívku zcela postačí pro začátek běžná kartička s kalendářem, kde si bude dívka křížkem označovat dny menstruace (důležitý je její začátek). Že se k takovému účelu jaksi nehodí například kalendářík s „roztomiloučkým šmoulou“, to citlivá maminka chápe a dcerce pořídí kalendář s neutrálním motivem – dívka se stává ženou a vést si menstruační kalendář je její první dospělou osobní povinností.
Vedení menstručního kalendáře by měla matka dívce připomínat a zároveň ho kontrolovat. Nebylo by ovšem dobré dívku tohoto úkolu zbavit (například s odůvodněním, že je „ještě malá“ nebo že by to „popletla“)a vést její menstruční kalendář bez její účasti či zájmu za ni. (Ačkoliv starostlivé matky beztak dceřin cyklus evidují a počítají, když ne jinak, tedy v hlavě určitě).
Nenápadným, kamarádským, ale rozhodným způsobem by maminka měla dívčin menstruační kalendář kontrolovat minimálně do dívčiných patnácti let, s notnou dávkou taktu (ale nenechat se odbýt) až do dívčiny plnoletosti.
Pozdrav a datum poslední menstruace
- Menstruační kalendář slouží ženě k sebekontrole, ale rovněž je důležitou pomůckou pro gynekologa. Datum poslední menstruace chce gynekologický zdravotnický personál znát při naší návštěvě ordinace hned po společenském pozdravu. Vymýšlet si zapomenuté datum je jednak trapné, jednak k ničemu, protože může zkreslit pro lékaře potřebné vstupní údaje.
- Do menstruačního kalendáře žena zaznamenává datum a počet dní trvání menstruace, čímž vzniká přehled o pravidelnosti jejího cyklu.
- Dále se do menstručního kalendáře zaznamenává síla menstruace (slabé, střední a silné krvácení). To je klasifikováno počtem spotřebovaných menstruačních vložek.
- Do menstruačního kalendáře žena zaznamenává i případnou menstruační bolest, mimořádný výtok, fyzickou zátěž, pohlavní styk nebo nemoc.
Záznam se provádí písmenky, menstruační kalendář (z gynekologické ordinace) je opatřen legendou. Jeho vedení se snadné a pochopitelné.