Plynatost je fyziologickým projevem zdravého trávení každého člověka. V okamžiku, kdy dochází k nadměrné tvorbě střevních plynů, odborníci hovoří o meteorismu. Zmnožení plynu ve střevech (meteorismus) patří k nejčastějším onemocněním trávicího ústrojí. Dochází k poruše rovnováhy mezi přívodem a vznikem plynu na jedné straně, a jeho vstřebáváním či uvolňováním na druhé straně. Významnou roli hraje i osobní dispozice každého z nás.
Co je meteorismus ve střevě
Ve střevech se hromadí plyny, které obsahují vzduch, bublinky z uhličitanových nápojů a střevní plyny vznikající při fermentaci polysacharidů nebo hnitím potravinových bílkovin. Střevní bakterie (zvláště pak některé druhy plísní) vyrábějí plyny zejména při přejídání, po sladkostech. Pouze tvorba metanu u většiny jedinců probíhá bez závislosti na druhu přijímané potravy. V zažívacím traktu máme proto stále určité množství plynů, jejichž složení a množství se mění v závislosti na stravě i denní době.
Příčiny
Příčin zvýšené plynatosti je větší množství. Nejčastější jsou poruchy vstřebávání, zpomalená peristaltika, snížené vylučování některých enzymů obsažených v pankreatické šťávě, záněty střevní stěny, vrozená dispozice, poruchy střevní flóry.
Plyn v trávicí trubici má různý původ:
- Buď je spolykaný,
- nebo pochází z chemických reakcí přímo ve střevě, kde se ho také tvoří největší množství.
Střevní plyn obsahuje nejhojněji dusík, dále vodík, oxid uhličitý a sirovodík. Složení plynů závisí na stravě – při mléčné dietě převažuje vodík, při masité stravě naopak dusík a metan.
Plyn se ze zažívacího ústrojí uvolňuje několika cestami. Část odchází ústy (říhání), značné množství vstupuje ve střevní stěně do krve a je vylučováno plícemi, 500 až 2000 ml plynu je pak vylučováno konečníkem. Dusík prostupuje stěnou střevní špatně, protože krev je jím bohatě sycena, a proto zůstává hlavní součástí plynu uvolňovaného přímo z konečníku.
Příznaky meteorismu
Meteorismus způsobuje postiženému pocit nevolnosti, plnosti, někdy až bolestivé napětí či křeče. Tlak na bránici může být přenesen až na srdeční sval a navodit pocit bolesti za hrudní kostí, podobný jako u infarktu myokardu, nebo urychlit srdeční akci. Břicho je při tomto postižení vzedmuté a břišní stěna napjatá.
Obrana proti vzniku meteorismu
- Na 90 % střevních plynů vzniká špatným trávením cukrů a škrobů, 10 % způsobuje hnití bílkovin.
- Nepolykejte mnoho vzduchu s jezenou potravou, nepijte nápoje, které obsahují kysličník uhličitý, tekutiny pijte půl hodiny před nebo po jídle.
- Vynechejte ve stravě kravské mléko, bílý cukr, umělá sladidla sorbitol a xylitol. Vyhněte se i luštěninám, které rády nadýmají.
- Některé léky vyvolávající řidší stolici také způsobují meteorismus.
- Dopřejte si hodně pohybu, ovoce a zeleniny, jablka, brokolici, celer, kukuřici, proso, pohanku, kedlubny, hrozny, banány, okurky, brambory a mnohé dalších potravin podle individuální snášenlivosti.
- Nešetřete česnekem jestli ho snášíte.
- Z bylinek při plynatosti je vhodný: anýz, tymián, fenykl a heřmánek alespoň 2 x 1 šálek denně nejlépe ve formě nálevu.
- Někomu mohou pomoci i odborníkem vybrané homeopatické léky.
Výškový meteorismus ve střevech
Během vzletu a přistávání letadla člověk pociťuje změnu tlaku na palubě. Ten má vliv na objem plynů uvnitř těla. Při stoupání se zvyšuje, při klesání opět snižuje, a to až o 30 procent. Lidé, kteří mají i na zemi problémy s meteorismem, hemoroidy nebo zácpou, musí počítat s tím, že v letadle budou mít zřejmě větší potíže. Výškový meteorismus se může projevit i tím, že nadmuté tlusté střevo zdvihne bránici natolik, až má pasažér pocit dušnosti.