První půlrok života miminka je úspěšně za námi. Děťátko stále rychle roste a přibírá na váze. Zajímá se o nové chutě jídla a začíná si sedat a objevovat svět z nového úhlu. Pro jeho psychomotorický vývoj jsou stále nejdůležitější vhodné hračky a bezpečné prostředí.
V šesti měsících věku čeká dítě „velká“ prohlídka v ordinaci dětského lékaře. Ten zhodnotí celkový psychomotorický vývoj. Zkontroluje, jestli děťátko drží pevně hlavičku, jestli se převrací z bříška na záda a zpět (nebo se o to alespoň snaží) a zda s jistotou pase koníky. Změří také obvod hlavičky a poslechne si srdíčko. Pokud bude všechno v pořádku, doporučí zcela určitě zavedení zeleninových příkrmů (pokud to u nekojeného dítěte neudělal už dříve).
Velký krok ve vývoji – první příkrmy
Plně kojené dítě začínáme přikrmovat nemléčnou stravou na konci 6. měsíce života. Používáme k tomu uvařenou a jemně rozmačkanou zeleninu – nejčastěji mrkev. Nejprve jednu až dvě lžičky a postupně dávku zvyšujeme. Pokud se po třech dnech neobjeví žádná nežádoucí reakce (průjem, vyrážka apod.) pokračujeme přidáním dalšího druhu – obvykle brambor.
S příkrmy začneme i v případě, že dítě ještě nemá žádné zuby. Tvrdé dásně si zeleninovou kaší snadno poradí a přijímání tuhé potravy navíc růst zubů stimuluje. Nicméně vyrůstající zuby se mohou ohlásit každým dnem, je proto dobré mít v zásobě homeopatický gel proti bolesti a chladivá kousátka z měkké gumy.
Se změnou stravy přichází ruku v ruce i odlišné složení moči a stolice, což může vést ke tvorbě nepříjemných či dokonce agresivních vyrážek v plenkové oblasti. Počítejte s tím tedy a v prvních dnech natírejte pokožku dítěte preventivně ošetřujícími krémy ve zvýšené míře. Můžete také začít s koupáním každý den, pokud to děťátku nebude vadit.
Miminko 6. měsíců – co už umí
Dítě se doslova každým dnem stává zvědavějším a šikovnějším. Pouhým přetočením z bříška na záda nebo naopak se dokáže bez větší námahy dostat k zajímavé hračce. V poloze na bříšku se také snaží podsunout pod sebe kolena a s jejich pomocí se odrážet dopředu. Jde o první náznaky plazení, které si v následujících měsících velmi dobře osvojí.
Některá miminka si v této době už začínají sedat do tzv. žabí pozice – předkloní se dopředu a rukama se opřou o podložku. Ale snažte se nenechávat je v této pozici příliš dlouho, jejich zádové svaly na to ještě nejsou připravené. Miminko se také pokouší chodit, držíme-li ho pod rameny nad vhodnou podložkou. Na první samostatné krůčky je ale třeba ještě nějakou dobu počkat.
Při hře s hračkami začíná do úchopu zapojovat i paleček. Menší hračky dokáže přehodit z ruky do ruky a otáčet s nimi, aby si je mohlo lépe prohlédnout. Pokud to jen trochu jde, snaží se je dávat do úst, kde je cumlá a „ohryzává.“ Při hraní s chrastítky očekává zvukový efekt a umí ho cíleně vyvolat.
Velké změny jsou patrné i ve vývoji řeči. Miminko už opakuje jednoduché slabiky a někdy i slova (mama, tata), ale potrvá ještě nějaký čas, než je začne vyslovovat cíleně a uvědomí si jejich význam.