Případy, kdy mimoděložní těhotenství končí tragicky, jsou v civilizovaném světě ojedinělé, většinou je žena přežije, ovšem případů, kdy pozdní lékařský zásah způsobí trvalé zdravotní následky, je stále dost. Toto patologické těhotenství není tak vzácné, jak si lidé někdy myslí: jedno připadá průměrně na dvě stě těhotenství.
Vajíčko někdy zabloudí
Občas se stane, že oplodněné vajíčko se z nějakého důvodu nedostane ve správný okamžik do dělohy a zanoří se do nejbližší dobře prokrvené tkáně. Nejčastěji se uchytí ve vejcovodu, což je úzká trubice, kterou vajíčko putuje z vaječníku do dělohy. Rostoucí zárodek postupně neúměrně napíná jeho těhotensky překrvené stěny tak, že mohou prasknout.
Vzhledem k tomu, že poškozený vejcovod je potom zdrojem silného krvácení, žena v tomto akutním stavu trpí velkými, křečovitými bolestmi podbřišku, je nápadně bledá, a pokud se nedostane včas k lékaři, může zemřít na následky velké ztráty krve.
Ani v poměrně vzácném případě, kdy se oplodněné vajíčko usídlí v dutině břišní, není situace lepší. Placenta, která ho vyživuje, se totiž uchytí na střevech nebo jiných orgánech, na nichž „parazituje“. I když jsou známy ojedinělé případy, kdy žena takový plod donosila, jde o velmi nebezpečnou, život ohrožující situaci. Pokud se to přesto přihodí, jedná se o chybu, kdy lékaři včas nezasáhli, a lze říct, že matka právě přežila svou vlastní smrt.
Bez následků často nezůstává ani mimoděložní těhotenství, kdy zárodek, který nemá prostor ke svému vývoji nebo je nedostatečně vyživován, samovolně odumře. S odstupem několika týdnů nebo měsíců se mohou objevit nejrůznější příznaky zdravotních problémů, které lze ale obtížně identifikovat jako následek patologické gravidity.
Rozpoznat mimoděložní těhotenství včas
U mimoděložního těhotenství neexistuje prevence, nelze je ani předvídat, ani předem vyloučit. Mimoděložní těhotenství může postihnout i matky, které už čekají třetí či čtvrté dítě. Zvýšené riziko mimoděložního těhotenství se uvádí u žen, které mají zavedené nitroděložní tělísko nebo trpí chronickými záněty ženských orgánů, způsobujícími srůsty či zhoršenou průchodnost nebo pohyblivost vejcovodů.
V mnoha případech se ovšem důvod mimoděložního těhotenství nezjistí. Jediné, co ženy mohou, je věnovat velkou pozornost jakékoliv nepravidelnosti menstruace a v případě opoždění, změny kvality krve – většinou na hnědavý výtok, jiné doby trvání, vynechání, bolestí či při jinak neobvyklém průběhu okamžitě vyhledat lékaře. Čekání, že se „to“ nějak samo vyřeší, může být velice riskantní. Pokud žena přijde včas, je stanovení správné diagnózy snadnější.
Příznaky mohou klamat
Příznaky mimoděložního těhotenství se do značné míry shodují s normální graviditou: hladina těhotenských hormonů v krvi je zvýšena, jsou patrné i vnější příznaky těhotenství, ale zárodek nemusí být při ultrazvukovém vyšetření zjistitelný. Rozhodující je potom sledování dalšího vývoje gravidity. Jestliže je mimoděložní těhotenství odhaleno v pátém až sedmém týdnu od posledních měsíčků, nemusí dojít ani k poškození reprodukčních orgánů. Od osmého týdne se však situace rychle zhoršuje a riziko prudce vzrůstá.
Léčení jen chirurgické
Mimoděložní těhotenství lze léčit jedině operativním zákrokem. Včasná diagnóza umožňuje použít šetrnou laparoskopickou metodu, při níž chirurg dvěma až třemi malými otvory zavede do břišní dutiny přístroje, s jejichž pomocí lze zárodek nalézt a odstranit. Včasný laparoskopický zákrok minimalizuje poškození vejcovodu, a navíc proti klasické operaci ženy mají menší pooperační obtíže, zkrátí se rekonvalescence a jizvy jsou takřka neznatelné. V pozdějších fázích mimoděložního těhotenství se už nelze vyhnout většímu výkonu na vejcovodu, což vede ke snížení jeho pružnosti a zhoršení funkce. Při nejakutnějších stavech se žena už musí podrobit velkému chirurgickému zákroku – otevření dutiny břišní, přičemž je často nezbytné odstranit vejcovod i s příslušným vaječníkem.
Řešením je umělé oplodnění
Žena, která už má mimoděložní těhotenství za sebou, by měla při každé další graviditě od samého počátku úzce spolupracovat s lékaři. Pokud se toto nepřirozené těhotenství opakuje, je namístě přestat pokoušet osud a rozhodnout se pro mimotělní oplodnění, které pro většinu žen s poškozenými vejcovody znamená jedinou možnost, jak mohou mít dítě.
Kdy vyhledat lékaře
- odlišný průběh, opoždění či vynechání menstruace
- zahnědlý výtok
- nepravidelné bolesti v podbřišku
- pozitivní těhotenský test
- vnější příznaky gravidity (přecitlivělá prsa
- při prasknutí vejcovodu nápadná bledost, případně mdloby