Přerušení těhotenství na žádost matky je možné do ukončení dvanáctého týdne těhotenství. Do ukončeného šestého týdne u ženy předtím nerodivší a do osmého týdne obecně je možná tak zvaná miniinterrupce (termín vychází z délky těhotenství), zákrok je mnohem šetrnější. Jestliže se žena pro miniinterrupci rozhodne z vlastní vůle, musí si zákrok hradit sama. Cena miniinterrupce se pohybuje od dvou do pěti tisíc, záleží na výběru zdravotnického zařízení.
Miniiterrupce je prováděna ambulatně
Miniinterrupce je poměrně šetrný způsob ukončení časného těhotenství, u kterého není nutnost velkého roztažení děložního hrdla. Miniinterrupce je prováděna ambulantně v celkové anestezii do ukončeného šestého týdne těhotenství u ženy, která dosud nerodila, nebo do ukončeného osmého týdne u ženy, která již rodila přirozeným porodem. Když nenastanou žádné problémy či komplikace, může jít žena za půl dne po miniiterrupci domů.
Proč ženy podstupují miniiterrupci?
Miniiterrupce se v českých podmínkách provádějí od druhé poloviny 80. let 20. století. Původně se prováděla jako vakuumaspirace, v současné době se následně provádí i kyretáž. Důvodem „pro“ miniiterrupci (nebo i interrupci) jsou příčiny zdravotní, sociální, společenské.
- Mezi zdravotní patří jakékoliv ohrožení zdraví ženy z důvodu těhotenství, nebo příliš nízký věk, zdravotním důvodem je i věk matky po čtyřicítce.
- Zdravotním důvodem je i jiné onemocnění matky v průběhu těhotenství, které by ji mohlo ohrozit na životě.
- A pak samozřejmě genetické důvody, týkající se zdraví plodu, tedy dítěte, ale zde je rozhodnutí na matce, případně na rodičích, kteří od lékařů dostanou jen doporučení, úplnou informaci o možném riziku zdravotního postižení dítěte.
- Sociálním důvodem může být taková situace matky, která jí nedovoluje zajistit dítěti patřičnou péči, mnoho dětí v rodině, společenským důvodem je například rozvodové řízení mezi partnery nebo těhotenství v důsledku znásilnění.
Zdravotní a hygienické zásady po zákroku
- Hormonální antikoncepci lze nasadit ode dne miniiterrupce (umělého přerušení těhotenství) nebo po první menstruaci. Ta přichází většinou v průběhu šesti týdnů po zákroku (podobně jako po porodu a takzvaném šestinedělí). Může to však být o něco dříve, ale i později. Proto je dobře mít antikoncepční tabletky předepsané lékařem již doma v pohotovosti.
- Pohlavního styku by se žena měla do první menstruace vyvarovat. Porodní cesty jsou po umělém přerušení těhotenství pootevřené a hrozí zvýšené riziko infekce.
- Ze stejného důvodu se nedoporučuje koupání ve veřejných bazénech.
- Dbejte na dodržování hygieny.
- Pokud již skončilo krvácení vzniklé přímo následkem miniinterrupce a pohlavní styk si již žena nechce odpírat, doporučují lékaři i při užívání hormonální antikoncepce použít z hygienických důvodů kondom.