Miniinterupce: Do kdy je možná a jak probíhá

Miniinterupce je šetrný způsob umělého ukončení nechtěného těhotenství. Možnosti provedení se liší podle toho, zda žena již někdy dítě rodila nebo ne. U dosud nerodících pacientek je možné zákrok provést do 45. dne těhotenství, u ostatních pak až do 55 dne těhotenství. S miniinterrupcí je oproti klasicky vedenému potratu (do 12. týdně těhotenství) spojeno mnohem méně rizik. Zákrok je nebolestivý, komplikace minimální a pacientka je obvykle ještě ten den propuštěna domů.

Co se děje před zákrokem

Před samotným lékařským výkonem je nutné absolvovat několik nezbytných procedur. Tou první je ultrazvukové vyšetření, které potvrdí stáří a polohu plodu. To obvykle zajistí ženin gynekolog. Dále je potřeba potvrzení zdravotního stavu ženy (jestli je schopná absolvovat celkovou anestezii) – vystaví praktický lékař. Samotné předoperační vyšetření se odehrává už v nemocnici. Před zákrokem by žena neměla půl dne jíst. Žádná další omezení vyžadována nejsou.

Jak probíhá miniinterupce

Samotného zákroku určitě není třeba se bát. Není nijak bolestivý ani nepříjemný. Žena je přivedena na operační sál a usedne na operační gynekologické křeslo, kde jí setra připevní nohy. Následuje podání anestezie nebo analgosedace a zhruba za čtvrt hodiny je pacientka odvezena na pokoj, kde se po krátkém čase probouzí.

Průběh výkonu samotného pak vypadá takto: ženě jsou desinfikována zevní rodidla a pochva. Lékař pak zachytí děložní čípek speciálním nástrojem a provede rozšíření děložního hrdla tzv. dilatátory. Dilatátory jsou jen tenké kovové tyčinky, nic hrůzostrašného. Čím ranější fáze těhotenství, tím menší rozšíření děložního hrdla.

Nakonec lékař provede vakuumaspiraci (odstátí vitálního plodového vejce) a vyčistí děložní dutinu od zbytků malou kyretou.

Možné komplikace miniinterupce

Komplikace po provedení zákroku nejsou časté, ale i tak je dobré je znát. Mezi ty běžnější patří zánět dělohy (při nedostatečném odstranění plodového materiálu), poranění děložního hrdla (projevuje se bolestmi a někdy i inkontinencí) nebo tzv. Ashermanův syndrom (částečné nebo úplné uzavření děložní dutiny srůsty). Pozor by si měly dát také ženy s Rh negativním faktorem s těhotenstvím starším než 8. týdnů. Takovým pacientkám musí být nejpozději do 72 hodin po operaci podán anti-D globulin, který zabrání možným komplikacím při dalších těhotenstvích.

Čas od času může dojít i k selhání miniinterupce, tzn. že těhotenství stále pokračuje. Většině těchto problémů ale dokáže předejít včasná návštěva vašeho gynekologa, na kterou vás v nemocnici jistě upozorní. Probíhá většinou po 2-3 týdnech a nevyplácí se ji nevykonat.

Jak o sebe pečovat po miniinterupci

Se zákrokem bývá spojeno lehké špinění, na které ale po dobu 2-3 týdnů nelze používat tampóny, ale pouze a jen vložky. Jinak hrozí riziko zánětu. Po tu samou dobu je také zakázáno se koupat. Naopak doporučené je častější sprchování. Samozřejmostí je také absence pohlavního styku. Klasická menstruace se obvykle dostaví za 5-6 týdnů po zákroku.

Zanechte odpověď