Modřín opadavý

Modřín opadavý (Larix decidua) je mimořádně krásný a elegantní jehličnan, který jako jeden z mála jehličnanů na zimu odkládá svůj šat. V létě má zvláště lehký, až éterický vzhled. Bývá označován jako strom pozitivní energie – dokáže kladně působit na naše tělo i duši.

Původ a stanoviště

Modřín opadavý patří mezi středoevropské druhy horského charakteru – V Alpách a Karpatech roste až do nadmořské výšky 2 500 m.

Daří se mu zejména v hlubokých půdách. V parcích se pěstuje jako solitér. Potřebuje dostatek světla, má rád větrná stanoviště. Dává přednost vápenatému geologickému podkladu.

Často osídluje jako první strom uvolněné, odkryté nebo spálené plochy.

Zařazení do systému

V rámci botanického systému se modřín opadavý řadí mezi nahosemenné rostliny, do čeledi borovicovitých (Pineaceae).

Rodové jméno Larix nemá zcela jasný původ. Používal ho již Plinius, základ tohoto slova však možná vychází z keltského výrazu “lar”, což znamená sádlo, tuk a zřejmě souvisí s podobou výtažku (pryskyřice), která se získává po nařezávání a navrtávání kmenů.

Habitus

Vzrůstem je tato dřevina strom, dorůstá až do výšky 50 metrů. Patří mezi dlouhověké dřeviny – dožívá se až 500 let.

 • štíhlý kmen, v mládí s šedou, později tmavohnědou kůrou (borkou) a kuželovitou korunou. Kůra je ve stáří podélně rozpukaná, odlupuje se v plátcích.
 • Vodorovné až převislé větve jsou vícenásobně větvené se špičkami směřujícími vzhůru.
 • Listy jehlicovitého tvaru – jehlice jsou měkké, světle zelené a vyrůstají na zkrácených větvičkách (brachyblastech) ve svazečku ve větším počtu (30 – 40). Na špičkách větví rostou jehlice jednotlivě. Dosahují délky 1 – 3 cm. Barva jehlic je od května do září světle zelená, v říjnu se zbarvují žlutě až žlutohnědě. Přetrvávají pouze jedno vegetační období. Před zimou všechny jehlice opadávají a nové vyrůstají až následující jaro. Díky této vlastnosti je modřín mezi jehličnanů výjimečný.
 • Květy jsou tvořeny samčími a samičími šišticemi.
  • Samčí šištice mají vejčitý tvar, jsou žlutavé a převislé.
  • Samičí šištice jsou široce vejčité a jsou tvořeny karmínově nebo zelenavě zbarvenými podpůrnými šupinami. Po opylení se mění v hnědé šišky.
 • Šišky (cca 3 cm) jsou nerozpadavé, vejcovitě protáhlé, někdy vydrží na větévkách i několik let.

Využití dříve a v současnosti

Jeho statné, rovné a pružné kmeny se kdysi velmi často používaly na telegrafní sloupy, stanové tyče, na ploty, na zhotovování krovů a půd, na výrobu stylového nábytku (dodnes!), na stavbu lodí a materiálu ukládaného pod zem – zejména na zhotovování dřevěných potrubí.

V současnosti se používá k obkládání stěn a výrobu ozdobných předmětů.

Nejcennější bývala modřínová pryskyřice, které se říkalo „benátský terpentýn“ ((Terenbinthina veneta), protože se s ním obchodovalo v Benátkách.

Používal se jako přísada do léčivých balzámů na zmírňování zánětů – zejména na inhalaci při zahlenění dýchachacích cest, na náplasti a masti dráždící kůži a na technické účely (např. výroba laků, barvy na porcelán, malby na dřevo a podobně).

Kůra z modřínu opadavého může pomoci vyléčit záněty průdušek rýmu a kašel.

/K léčení se užívá i několik dalších druhů modřínů. Tak například kůru a jehlice severoamerického modřínu (Larix occidentalis) odjakživa používali Odžibvové (Ojibway) – indiánské etnikum žijící v Kanadě a v USA – kteří je vařili a vznikající horkou párou potom léčili bolesti hlavy a zad./

Lidové léčitelství dnes

Fytochemické látky

Lignany, pryskyřice, éterický olej (včetně pinenu a limonemu)

Indikační skupina

Antiseptikum, anstringens, expectorans.

Použití

 • Dodnes se využívají mladé výhonky modřínu opadavého k inhalaci a přidávají se i do osvěžujících lázní.
 • Jejich louhováním v lihu se získá účinný lék na posílení žaludku.
 • Odvar z výhonků nebo med z nich připravený pomůže vyléčit zánět průdušek, rýmu, kašel i zánět močového měchýře.
 • Osvědčila se i vnější aplikace při revmatismu, kožních nemocích a poraněních.

Modřín opadavý poskytuje včelám množství kvalitního světle žlutého pylu. Kvete již v dubnu a květnu jako naše první jehličnatá dřevina – v dubnu a květnu.

Zanechte odpověď