Mola hydatidosa, česky zásněť hroznová, je onemocnění dělohy, které vznikne patologickým bujením zárodečných buněk oplozeného vajíčka. Chorobný stav se také nazývá molární těhotenství, i když zárodek někdy není přítomen (zásněť úplná), a nebo zárodek je přítomen, ale odumírá (zásněť neúplná).
Molu způsobí chorobné bujení
Při molárním těhotenství (mola hydatidosa, zásněť hroznová) se chorobně změní buňky, z nichž se za normálního stavu vyvíjí placenta plodu (tak zvaný trofoblast). Klky trofoblastu nadměrně rostou a množí se, až vzniká útvar v podobě hroznu (proto české označení zásněť hroznová), který vyplňuje ženinu dělohu. Děloha se při růstu útvaru zvětšuje. Přestože lze u ženy zjistit některé příznaky těhotenství (například vysoké hodnoty hormonu hCG, který je ovšem vytvářen buňkami moly), plod v děloze obvykle není (mola úplná, mola totalis). A nebo je, ale kolem desátého týdne těhotenství odumírá (mola neúplná, mola partialis).
Vznik molárního těhotenství
V některých případech se mola hydatidosa začne vyvíjet po prodělaném potratu. Podle zkušeností odborníků se mola hydatidosa (molární těhotenství) vyskytuje více u žen, které otěhotní (respektive neotěhotní) ve vyšším věku. Mola hydatidosa se může objevovat opakovaně.
Mola hydatidosa: Příznaky
- Příznakem moly je špinění nebo krvácení.
- Může se vyskytovat i nevolnost a zvracení, které může žena považovat za první příznaky těhotenství.
- Ženu trápí bolesti břicha. Její děloha se nadměrně zvětšuje.
- Lékař při vyšetření necítí plod (jeho pohyby).
- Při molárním těhotenství se může objevit preeklampsie před 20. týdnem těhotenství: vysoký krevní tlak, bílkovina v moči, otoky. (V normálně se vyvíjejícím těhotenství hrozí až po 20 týdnu).
- Jestliže začne mola prorůstat přes stěnu dělohy, může nastat vnitřní krvácení.
- Někdy mola hydatidosa vytváří hormony podobné hormonům, které vytváří štítná žláza. Nastává stav hypertyreózy (hypertyreóza je nemoc, při které štítná žláza produkuje větší množství hormonů tyroxinu a trijodtyroxinu, než lidské tělo spotřebuje.)
I po odstranění zůstává žena pod kontrolou
Mola hydatidosa je zjištěna nejčastěji při ultrazvukovém vyšetření, potvrdí ji histologické vyšetření. Lékaři molu odstraní.
Protože hrozí riziko, že by se ze zbytků moly mohlo vyvinout jiné patologické bujení (maligní choriokarcinom) šířící se do jiných tělních orgánů (mozek, plíce), zůstává žena nějaký čas pod lékařskou kontrolou, kdy je jednak vyšetřována (vaginální sono) a jednak je měřen výskyt hCG v moči.
Ženám, u nichž se mola vyskytla, je doporučováno nespěchat s dalším těhotenstvím a plně se svěřit radám a doporučením odborných lékařů.