Monzun

Pokud máte naplánovanou cestu do jižní Asie, mohou vás často nepříjemně zaskočit varování před monzuny, zvláště strefíte-li se do toho správného období. A co to vlastně takový monzun je? Na to se musíme vrátit zpátky v čase do školních hodin zeměpisu.

Monzun – co to vlastně je?

Ať už si díky veřejným sdělovacím prostředkům myslíte cokoli – monzun je vítr. Vítr, jež mění směr v závislosti na ročním období. Během léta tak díky němu proudí nad pevninu vlhký vzduch od oceánu a zimě je tomu přesně naopak – teplo z pevniny je unášeno nad moře.

Monzun

Kde se s ním můžeme setkat?

Největší roli hrají monzuny na Indickém subkontinentu, ale potkat je můžete i jinde na území Asie, a dokonce také v Africe. Přibližně od poloviny června do konce září dodávají vláhu rýži a dalším zemědělským plodinám protože vlivem monzunových větrů velmi vydatně prší.

Zajímavost: odhaduje se, že na monzunech je z potravinového hlediska závislá přibližně jedna desetina světové populace.

Monzun jako turistická atrakce

I když se v našem podnebí dešťům spíše vyhýbáme, ty monzunové slouží jako poměrně nevšední turistické lákadlo. Velmi silnou kampaň v posledních letech rozjel například indický stát Kérala. Provozuje web speciálně zaměřený na monzuny dokonce s on-line přenosy z atraktivních míst skrápěných bubnujícími kapkami vydatného deště.

Věděli jste, že: Podle ájurvédy je v období monzunů lidské tělo vnímavější k masážím a dalším léčivým technikám?

Jak vlastně vzniká monzun?

Tzv. letní monzuny odvozují svůj původ od nerovnoměrného zahřívání povrchu pevniny a hladiny oceánu. Každý z nich totiž kumuluje teplo odlišnou rychlostí. Zatímco v létě je země teplejší a teplý vzduch tedy proudí na oceán, v zimě se naopak nakumulované teplo z vody dostává nad pevninu. A právě to s sebou přináší i životodárné deště, jež si s monzuny tak často spojujeme.

Jakmile monzunový vítr dosáhne pevniny, je již plný vlhkosti, a ta se nad zemí začne kondenzovat a padat ve formě dešťových kapek. Nad horskými oblastmi je poté častý vznik prudkých bouřek. Zde se totiž vzduch ochlazuje mnohem rychleji. Tyto bouřky bývají doprovázeny nádhernými blesky, tudíž je rádi vyhledávají i fotografové. Některé hotely si dokonce zakládají na tom, že během sezóny z jejich oken uvidíte „ty nejkrásnější blesky v okolí.“ Dlužno říci, že tyto hotely mívají i poměrně bohatý program určený pro návštěvníky, jimž se venkovní divadlo přírodních živlů brzy omrzí.

Zimní monzuny jsou nejvíce patrné v Japonsku. Právě zde je suchý vzduch z pevniny přitahován k oceánu. Díky tlakové výši je tak nad pevninu nasávána vlhkost, jež se na zem snáší v podobě bohatých sněhových srážek. Nejvíce to oceníte na severněji postavených ostrovech, zejména na Hokkaidó a severní polovině ostrova Honšú.

Zanechte odpověď